FotoParca.com

iPhone ön cam değişimi yaptır 400tl tasarruf et

Suya Düşen iPhone’u Pirinçte Bekletmeyin

Yazılma tarihi yazan Kategori iPhone 16 Yorum

Tatil için güzel bir otel ayarladınız ve havuzun keyfini çıkarıyorsunuz. Hem güneşlenip hemde İnstagram’a en son attığınız fotoğrafı kimler beğenmiş ona bakıyorsunuz. Hava çok sıcak dayanamayıp havuza atlıyorsunuz, iPhone’da cebinizde suya atlıyor. Havuz kenarında telefona dikkat edin ve suya düşen iPhone’u pirinçte bekletmeyin!

Suya düşen iPhone’un garantisi devam ediyor ise Suya düşen iPhone garanti kapsamına girer mi? başlıklı yazımızı okuyunuz.

Sıvı temasına maruz kalan iPhone aldığı sıvının boyutuna ve yerine göre arıza çıkarmaya başlayacaktır.

2 tür sıvı teması vardır;

Kısmi sıvı teması

iPhone tamamen suya girmemiştir, sadece üzerine su dökülmüştür veya suya değer değmez uzaklaştırılmıştır. Bu durumda cihaz sadece belirli noktadan suyla temas etmiştir.

Örneğin çay döküldü ve sadece alt kısımla teması oldu ve hemen temizlendi. Bu durumda şarj soketi ve hoparlör deliklerinin bulunduğu kısımdan temas etmiş oluyor.

Bu tür sıvı temaslarında cihazı kurtarma veya arızalı parçayı değiştirme şansı yüksektir. Acilen müdahale edilmesi ve sıvı teması olan bölgenin teknisyen tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Komple sıvı teması

iPhone tamamen suya girmiştir, havuza, denize veya klozete düşmüştür. Bu tür sıvı temaslarında durum ciddidir. Üzülmekte haklısınız.

Olaydan hemen önce müdahale edilmesi şarttır. Ne kadar çok beklenirse risk o kadar artar. Eğer etrafınızda bir teknik servis var ise şanslısınız hemen pilin çıkarılıp anakartın temizlenmesi gerekir.

iPhone’u pirinçte bekletmeyin!

Yukarıda bahsettiğim şekilde sıvı temasına maruz kalan bir iPhone’u pirinçte bekletmek çözüm sağlamaz. Tek çözüm acil müdahaledir. Pirinç suyu çekmez, pirinç cihazın çürümesini engellemez. Pirinç nemi alır sıvıyı almaz.

Sıvı temasına maruz kalan cihazlar günlerce pirinçte bekletildikten sonra servise geliyor. Hem pirince hemde iPhone’a yazık edersiniz.

Lütfen bu durumlarda hemen bize ulaşın bilgi verelim. Unutmayın sıvı temasında zaman çok önemlidir. Ne kadar kısa sürede müdahale edersek o kadar şansımız artar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 yıldız verildi, ortalama: 5,00 / 5)

16 yorum “Suya Düşen iPhone’u Pirinçte Bekletmeyin”

 1. FotoParca dedi ki:

  Orhan Bey merhaba, sıvı teması alan cihazlarda kontrol sürecine alınmadan tamir bilgisi veremiyoruz.

 2. Orhan dedi ki:

  Cihazım iphone 7 sıvı temas aldı herşey çalışıyor fakat home tuşu basmıyor yapılma ihtimali var mı

 3. FotoParca dedi ki:

  Özcan Bey bu gibi durumlarda cihazı kontrol etmeden ne kadar ücret çıkar bilgi veremiyoruz.

 4. özcan dedi ki:

  iphone 7 plus cihazım ile havuza girdim şimdi çok geç şarj oluyor tek sorunu o servise göndersem kaç tl ücret alırlar

 5. FotoParca dedi ki:

  Mavi merhaba, tamire gönderdiğiniz servise bunu sormanız daha doğru olacaktır.

 6. Mavi dedi ki:

  iPhone 6 cihazım 3-4 saniye kadar deterjanlı suyun içinde kaldı. Yarım saat içinde yakınımda bulunan bir serviste kurutmasını yapıp İstanbul’a tamire gönderdim. Sizce tamir edilebilir mi?

 7. FotoParca dedi ki:

  Fatih Bey merhaba, acilen müdahale edilmesi gerekiyor, kontrol etmeden ne olduğunu anlamamız mümkün değildir.

 8. fatih dedi ki:

  merhaba iphone x cihazım suya düştü apple logosunda dönüp duruyor cihaz açılmıyor apple logosu geliyor sonra geri gidiyor bu işlem sürekli yapıyor ne gibi bir sorun olmuş olabilir yapabilirseniz yollamayı düşünüyorum

 9. FotoParca dedi ki:

  Sezer merhaba, içeride anakart üzerinde sıvı etiketleri vardır, cihaz sıvıya veya neme maruz kaldığında bu etiketler renk değiştirir. Teknisyen kontrol ettiğinde bu etiketlere bakar.

 10. FotoParca dedi ki:

  Sezer merhaba, sıvı teması veya farklı bir sorun var ise arıza tespiti yapılması gerekir, cihazı görmeden kontrol etmeden bilgi vermemiz yanlış olacaktır.

 11. Sezer dedi ki:

  İPhone 7 cihazımı bezle sarıp işe öyle gidiyordum arada nem yapmasın diye cebimden sürekli cıkarıyordum suya falan düsmedi temas bile etmedi cihazım nasıl sıvı temasa maruz kalıyor anlamadım arada ıslak mendille hoparlör kısmını falan temizlerdim ondan da sıvı temasa maruz kaldıysa bu cihazı kullanmayalım gitsin bir iki kez yan sanayi sarj aleti ile sarj ettim o kadar

 12. Sezer dedi ki:

  Merhaba benim iPhone 7 suya falan dusmedi anlatayım cihaz aşırı ısınmaya basladı sonra sıcaklık uyarısı geldi termometro simgesi birde İngilizce yazılar yazdı soguması ile ilgili sonra cihazı kapattım sonra cihaz birdaha acılmadı ertesi gun cihazı tamşrcilere gösterdim kimisi bakmak lazım dedi kimisi bataryadan dır dedi İstanbul da şile de telefoncu olmadığı için misafir olduğum için cihaz öyle yanımda 2gün gezdi Bartına geldiğimde hemen cihazı teknik servise götürdüm cihazda sıvı temas var dedi kısa devre devam ediyor dedi hala telefon cuda nedir sizce problem

 13. FotoParca dedi ki:

  Suyla temas eden parçalar zaman içerisinde çürümeye başlar ve kullanılmaz duruma gelir, bu nedenle acilen müdahale edilmesi gerekir. Yardımcı olmak istiyorum ancak cihaz çok uzun süre beklemiş, tamir olacağını sanmıyorum.

 14. Türkan dedi ki:

  Bi umutla yazdım yaptığınız işleri görünce. Ben telefonu yollamayı düşünüyordum belki yapılacak bişi olur diye. Yollasam bile sonuç alamazmıyız.

 15. FotoParca dedi ki:

  Türkan Hanım aradan çok uzun zaman geçmiş ve işlem görmüş bir cihaz için yapılacak çok fazla bir şey olmayacaktır.

 16. Türkan dedi ki:

  5s vardı suya düşürdüm hemen telefoncuya götürdüm .bi sıvıya yatırdıklarını söyledi ertesi gün telefonun yapılamıyacağını bi yeri yanmış dediler. Apple yolladım onlarda arkadaki seri numarası silindiği için işlem yapılamaz dediler. Bu olaylar 2016 da oldu o günden beri evde duruyor. Bişey yapılabilirmi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir