FotoParca.com

iPhone ön cam değişimi yaptır 400tl tasarruf et

iPhone Servis Yok, Etkinleştirilemiyor Hatası ve Baseband Tamiri

Yazılma tarihi yazan Kategori iPhone 7 Yorum

iPhone’unuz “servis yok” diyorsa, Wi-Fi bağlantısı yapmadığınız sürece arama yapamaz, SMS gönderemez veya internete bağlanamazsınız. Hata verene veya çalışmayana kadar iPhone’a ne kadar ihtiyacımız olduğunu anlamamız çok zordur. “Servis yok” hatasına bir çok etmen neden olabilir, bazen çok basit bir ayar, bazende teknik servis gerektiren durumlar söz konusu olabilir. Bu yazımızda iPhone “servis yok” hatasını nasıl düzelteceğimizi anlatacağım.

iPhone servis yok hatası bazı durumlarda kolayca çözülebilen bir sorundur. Bazende anakart teknisyeninin yapması gereken özel bir iştir. Anakart kaynaklı hatalarda bu arızaya “baseband” arızası diyoruz.

Neden “servis yok” hatası alıyorum?

Şebeke kapsamı olmayan bölgelerde veya şebeke kapsama alanının zayıf olduğu bölgelerde üstte “aranıyor” ibaresi görünecektir. iPhone servis sorunlarına çözüm bulmadan önce bunun neden kaynaklandığını anlamamız gerekiyor. Aşağıda belirttiğimiz durumlar servis sorunlarının başlıca nedenleridir;

 • Operatörünüz veya hesabınızla ilgili sorunlar: Oparatör sahte bir işlemden şüpheleniyorsa veya cihazınızın hücresel servis alması engelleniyorsa, bu servisinizi etkiler.
 • Sim kart hasarı: SIM kartınız bir şekilde zarar görmüşse, şebeke operatörünüze erişemeyebilir ve bunun sonucunda iPhone’unuz bulamayabilir.
 • Zayıf ağ: Bulunduğunuz yerde yetersiz şebeke kapsama alanı da olabilir. Şebeke operatörünüz tüm alanları kapsamamış olabilir, bu nedenle iPhone’unuz belirli bölgelerde bağlanamayabilir.
 • Yazılım sorunu: iPhone’unuzdaki yazılım hataları ağ bağlantısına da engel olabilir. Örneğin, üçüncü taraf bir uygulamayı indirir indirmez veya iOS güncellendiğinde servis sorunu başlarsa, yazılımla ilgilidir.
 • Baseband arızası: iPhonelarda şebekeyi kontrol eden bir entegre mevcuttur, bu parça arızalandığında “servis yok” uyarısı alabilirsiniz.
 • Deprem: Deprem anlarında aşırı yoğunluktan dolayı şebekeler çökmektedir. Bu nedenle servis yok veya aranıyor hataları alabilirsiniz.

Tamire gerek kalmadan yapabilecekleriniz

“Servis yok”, “aranıyor” hataları eğer basit ayarlardan kaynaklanıyorsa şunları deneyebilirsiniz;

 1. Operatörünüzü kontrol edin: bulunduğunuz bölgede sim kartınıza ait operatör yanıt vermiyor olabilir. Aynı operatörü kullanan birisi ile test edin.
 2. iPhone yazılımını güncelleyin: sürümle veya yazılımla alakalı bir sorun olabilir, bu nedenle yapmanız gereken ilk şey sürüm güncelleme olabilir.
 3. Ağ ayarlarını sıfırlayın: Ayarlar>genel>sıfırla>ağ ayarlarını sıfırla
 4. Hücresel veri kontrol: bağlantı hatasına neden olmadığından emin olmak için hücresel veri ayarlarınızı kontrol edin. Açık kapalı konuma getirin.
 5. Fiziksel hasar kontrolü: iPhone’unuz yakın zamanda darbe aldı mı? Darbe, donanımsal hatalar meydana getirerek bu arızaya neden oluyor olabilir.
 6. Uçak moduna alıp çıkarın: Aygıtı uçak moduna alıp uçak modundan geri çıkarın.
 7. Sim kartı çıkarın temizleyin: çoğu zaman bu soruna sim kart neden olmaktadır, sim kartı çıkarıp temizleyin tekrar takın. Gerekirse farklı bir sim kart deneyin.
 8. Tüm ayarları sıfırlayın: Ayarlar>genel>sıfırla> tüm ayarları sıfırla seçeneğiini deneyin.
 9. iTunes yardımıyla yeniden yazılım yükleyin: yazılımsal sorunlar olabileceğinde iTunes üzerinden geri yükleme yapın.

Baseband arızası ve anakart tamiri

Her şeyi yaptınız ve sonuç alamadınız. Bu durumda anakart kaynaklı bir arıza ile baş başa olabilirsiniz. Bu durumda sizin yapabileceğiniz çok bir şey yoktur. Bundan sonrası anakart teknisyenlerimizin işidir.

Baseband entegresi şebekeyi kontrol eden bir parçadır. İmei ve şebeke bilgilerinin yazılı olduğu parçadır. Cihaz “servis yok” hatası verdiğinde genelde bu parça bozulmaz. Bu parçayı destekleyen diğer parçalarda sorun olabilir.

Etkinleştirilemiyor ekranı

Eğer servis yok hatası veren bir iPhone’u güncellerseniz veya yazılım yüklerseniz “etkinleştirilemiyor” hatası alırsınız. Bu durumda cihazı kuramazsınız ve ana ekrana ulaşamazsınız.

ÖNEMLİ !Bilinçsiz kurcalanmış cihazlarda tamir şansı zayıftır

“Servis yok” hatasını aldığınızda lütfen ilk bulduğunuz tamirciye girmeyin. Bu özel bir tamir işidir. Bir çok teknisyen bu arızanın tamiri yapamıyor. Tamir edeyim derken tamir edilemez duruma getiriyor.

Baseband entegresi güncel şartlarda maalesef değişmiyor. Bu nedenle tamir ederken bu parçaya zarar verilirse geri dönüşü olmuyor.

Eğer servisimize kurcalanmış bir cihaz gönderiyorsanız tamir şansının zayıf olacağını veya tamir olamayacağını unutmayın.

iPhone “servis yok” ve “aranıyor” hataları her model için aynı şartlarda oluşmaz

Bu arıza her model için ayrı tamir şartları gerektirir. iPhone 7 ve 6s için farklı işlemler yaparız.

iPhone 6s ve 6s Plus “servis yok” arızası ve tamiri

Servisimize ulaşan iPhone 6s modellerinde servis yok arızası genellikle baseband entegresinden kaynaklanmaz. Baseband entegresini kontrol eden diğer parçalardan kaynaklanmaktadır.

Kurcalanmamış cihazlarda tamir şansı çok zayıftır. 6s modelinde servis yok hatası alıyorsanız lütfen servisimizle iletişime geçiniz.

iPhone 7 ve 7 Plus “servis yok” arızası ve tamiri

Servisimize ulaşan iPhone 7 modellerinde “servis yok” arızası baseband entegresinden kaynaklanır. Bu parçanın değişimi olmuyor. Genellikle tamir yoluna gideriz.

Anakart teknisyenlerimiz bu konuda yüksek tecrübeye sahiptir. Servis yok hatası alıyorsanız bilinçsiz kurcalatmadan önce ilk bizimle iletişime geçiniz.

iPhone X servis yok ve etkinleştirilemiyor

iPhone X modellerinde son zamanlarda sıkça karşılaştığımız servis yok etkinleştirilemiyor hataları servisimizde onarılmaktadır. Eğer cihaz bilinçsiz kurcalanmadı ise tamir şansımız yüksektir.

Tamir fiyatları

Servis yok hatasında her model ve her cihaz için farklı tamir işlemleri yapılmaktadır. Bu nedenle teknisyen kontrolü olmadan bir fiyat veremiyoruz. Arıza tespitimiz ücretsizdir. Amacımız ekonomik tamir yapıp iPhone’unuzu uzun yıllar kullanmanızı sağlamaktır.

Servis işlemleri

iPhone tamirleri cihazı Beşiktaş’ta bulunan servisimize elden teslim edebilir veya Türkiye’nin her yerinden güvenle kargo yapabilirsiniz. Uzman teknisyenlerimizin iPhone’unuz için en iyi tamir hizmetini sunacağından emin olabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 yıldız verildi, ortalama: 5,00 / 5)

7 yorum “iPhone Servis Yok, Etkinleştirilemiyor Hatası ve Baseband Tamiri”

 1. üzeyir dedi ki:

  merhabalar bende de iphone 7 var ve aynı hata ve wi-fi hatası var fiyatı ne kadar olur acaba daha önce açılmış bir cihazdır kendisi.

  1. Deniz Vurgun dedi ki:

   Üzeyir selamlar, cihazı servisimize getirmen gerekiyor, en doğru arıza tespiti ve fiyat tayini ancak bu şekilde yapılabilir.

 2. MEHMET dedi ki:

  selami bey sorununuzu çözebildiniz mi? Aynı sorun bende de var, cihaz amerikadan gelme model:A1660

 3. Selami dedi ki:

  kolay gelsin,
  elimde Iphone 7 128GB var ABD den gelme. sanırım ATT ye ait. Servis yok ve Etkinleştirilemiyor hatası alıyorum. Bana yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Deniz Vurgun dedi ki:

   Selamli merhaba, cihazını dünyanın neresinden alırsan al Fotoparça ekibi olarak keyifle destek verebiliriz.

 4. Murat dedi ki:

  tamir fiyatı ne kadar 6s

  1. FotoParca dedi ki:

   Murat merhaba, bu arızanın bir çok sebebi olabileceğinden arıza tespiti yapmadan fiyat veremiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir