X
  Kategori: iPhone

iPhone Karşıya Ses Gitmiyor Arızası ve Mikrofon Değişimi

Görüşme yaparken karşı taraf sesin az geldiğini veya gelmediğini mi söylüyor? Mikrofonu kontrol ettiniz mi? 

Görüşme esnasında karşı taraf sesinizin çok az geldiğini veya bozuk geldiğini söyleyebilir, görüşmeleriniz yarım kalır. Müşterilerimiz servisimize ulaştıklarında aşağıdaki arızalardan bahsediyorlar;

 • iPhone karşıya sesim gitmiyor.
 • Görüşme yaparken karşı tarafa ses az gidiyor.
 • iPhone karşı tarafa sesim çok az gidiyor.
 • iPhone ses gitmeme sorunu
 • Telefonumdaki aramalarda karşı tarafa sesim çok az gidiyor.
 • iPhone aramalarda karşıya ses boğuk gidiyor.
 • Kulaklıkla konuşunca sesim gidiyor ama ahizeden gitmiyor.

Servise getirmeden sorunun çözümü

iPhone’u servise getirmeden önce bu durumun ayarlardan veya farklı yüklemelerden kaynaklandığını düşünerek çeşitli kontroller yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz. Çözüm alana kadar sırasıyla bu işlemleri uygulayabilirsiniz;

 1. Telefonunuzu açıp kapayın tekrar kontrol edin.
 2. Mikrofonu kapatan kılıf vb. bir aksesuar kullanıyorsanız bunu kontrol edin.
 3. Ayarlardan sıfırlama yapın.
 4. Güncellemeleri kontrol edin ve en son sürümü yükleyin.
 5. Fabrika ayarlarına geri dönün.

Bu işlemler sonrasında sorun çözülmedi ise cihazın servise alınması gereklidir!

Mikrofondan kaynaklandığından nasıl emin oluruz?

Böyle bir arıza ile karşılaştığımızda öncelikle arızanın mikrofondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol ederiz. Bunun için görüşme haricinde bir ses kaydı yaparak mikrofonu kontrol ederiz. Eğer farklı programlarda ses kaydı yapamıyor veya bozuk yapıyorsa arızanın mikrofondan kaynaklandığını düşünür ve mikrofon değişimi yaparak bunun kontrolünü sağlarız. 

Arıza mikrofondan kaynaklanıyor ise kulaklık ve diğer mikrofon görevi gören aksesuarlar ile geçici çözüm sağlanabilir.

Hoparlörde veya kulaklıkta sesim gidiyor ama ahizede sesim gitmiyor

Kulağa götürüp görüşme yaptığınızda ses gitmiyor ancak hoparlöre aldığınızda ses gidiyor ise şarj soketine yakın bulunan alt mikrofon arızalı olabilir.

Şarj soketine yakın mikrofon arızalı ise;

 • Kulaklıkta sesiniz gider.
 • Hoparlör etkin görüşmelerde sesiniz gider.
 • Facetime gibi görüntülü görüşmelerde sesiniz karşıya ulaşır.

Bunun sebebi iPhone üzerinde birden çok mikrofon olmasıdır. Hoparlör görüşmesinde vaya Facetime görüşmesinde ön kamera üzerinde bulunan mikrofon kullanılır.

Ahizede görüşme yaparken sesim gidiyor hoparlörde gitmiyor

Hoparlörde veya görüntülü görüşmede sesiniz karşıya gitmiyor ise kamera mikrofonu arızalı olabilir. Görüntülü görüşmede ve  Siri kullanırken ön kamera mikrofonu devreye girer. 

iPhone mikrofon değişimi fiyat ve süresi

iPhone mikrofonları şarj soketi ile birliktedir, mikrofon değişimi yapılacaksa şarj soketi de değişir. İşlemden sonra telefonunuzu yenisi gibi kullanmaya devam edersiniz. Yapılan işlemler garantili olup uzman teknisyen tarafından yapılmaktadır.

Şarj soketi ve mikrofon değişimi fiyatları için iPhone tamir kategorisini inceleyebilirsiniz. Şarj soketi ve mikrofon değişimi hakkında ayrıntılı bilgi için, iPhone şarj olmuyor arızası ve şarj soketi değişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

iPhone 8, 8 Plus, X, 7, 7 Plus, 6s Plus, 6s, 6 Plus, 6, SE,  5c, 5s, 5G modelleri için mikrofon değişimi yapılmaktadır.

Karşıya ses gitmeme durumu çözülmedi mi?

iPhone’larda sesin karşıya sağlıklı gitmemesi genellikle mikrofon arızalarında görülmektedir ancak bir o kadarda anakart arızaları bu duruma neden olmaktadır. iPhone belirli modellerde bu durum sıkça görülmektedir. Hoparlörde görüşme yaparken düzelme, ara sıra bu arızayı yapıp ara sıra yapmama gibi tutarsız durumlarda genellikle anakart ve entegre arızaları görülmektedir. Anakart arızalarında tamir şansı zayıftır.

iPhone teknisyeni değilseniz telefonunuzu açmaya çalışmayın, mikrofon ve diğer girişlere müdahale etmeyin. Bilinçsiz yapılan işlemler cihazı tamir edilemez duruma getirebilir.

Sorunuz olursa aşağıya yorum bırakabilirsiniz, en kısa sürede cevap verilecektir.

Yorumlar (258)

 • Merhabalar ıphone 6s kullanıcısıyım sorun karşı tarafdan watsap görüntülü arama yapıldıgında cihazımın zil sesi cok az cıkıyor normal calan zil sesi yüksek ayarlarına bakdıgım da sesini yükseltebilcegim bi özellik bulamadım yardımcı olursanız sevinirim syg

  • Emre Bey hoparlör delikleri toz, kir dolmuş olabilir, temizlenmesi gerekir. En kötü ihtimal hoparlör arızalıdır değişimi yapılır.

 • İPhone 7 Plus kullanıyorum aramalarda sesim karşı tarafa net gitmiyor ve Siri’yle konuşabiliyorum yada ses kayıtlarında bi sorun yok teknik bi arıza mı vardır yoksa hatla ilgili mi

  • Elif Hanım alt mikrofonda bir sorun görünüyor, öncelikle temizliği yapılır sorun devam ediyor ise mikrofon değişimi ile kontrol edilir.

 • Merhaba iphone 6plus telefonum görüntülü konuşmalarda ses kaydetmede sıkıntı yok fakat şebeke ile görüşmede sesim karşıya gitmiyo sadece şebeke üzerinden arama yapınca oluyo sorun

  • Vural merhaba, şarj soketinden bulunan mikrofonda bir sorun görünüyor, bu parçanın kontrol edilmesi gerekir.

 • İphone 5 kullanıyorum ön kamerada kayıt yaptığımda sesim almıyor tabi görüntülü görüşmelerde yanı whatsapptada sesim karşıya gitmiyor fakan arka kamera çekimlerinde veya tel görüşmelerinde ve siride hiç sorun yaşamıyorum ön kamera tertibatını deişmeme ve telefonu sıfırlamama rağmen hala aynı sorun var bunun sebebi ne olabilir

  • Mehmet Bey ön kameranın değiştiğini ve sorunun devam ettiğini belirtmişsiniz. Bu durumda farklı bir arıza olabilir. Bu gibi cihazlarda arıza tespiti yapmadan bir şey söylememiz çok zordur.

 • Merhaba ayfon6plus kullanıyorum arama yağdığında yada galdıgınde konuşurken sesım gıtmıyor ban duyabılyorum acaba sorunu neydir ?

  • Hatice Hanım şarj soketinde bulunan mikrofonda bir sıkıntı olabilir, arıza tespiti yapılması gerekir.

 • Merhaba ben ayfon 5 kullanıyorum telefonumda Siri kulaklıkla cevap veriyor ama kulaklık olmayınca cevap vermiyor ses kaydettim sorun olmuyor ses net geliyor ama Siri sesimi algılayamıyor lütfen yardım edin

  • Fevzi Bey ön kamera mikrofonunda bir sorun olabilir, değiştirilip kontrol edilmesi gerekiyor.

 • iphone 6 aldım tlf yarısı suya düştü.garantiye girmiyor diye servise götürdüm.tlf herşeyi normal fakat ahizeden ses de gelmiyor ses de gitmiyor.tamirci silikonlu olduğunu yapılamadığını söylüyor.daha 2 günlük tlf.sizce kendi servisine götürsem çözüm olurmu.o kadar parayı çöpe atmak çok üzücü.

  • Esra Hanım garantisi olan bir telefonla sorun yaşıyorsanız kurtarma şansımız çok yüksektir. Ulaştırırsanız yardımcı oluruz.

 • merhaba iphone 6s kullanıcısıyım tlelefonum gayet iyi problemim ise bütün mikrofonlar testten geçiyor sadece görüşme esnasında ses kalitesi sürekli değişiyor oparatörden olduğunu düşünüyorum.görüştüğüm kişiler sesimin uzaktan yada boğuk bir ses geldiğini söylediler.sizce ne olabilir teşekkürler

  • Burak Bey bu durumda öncelikle sim kartınızı değiştirin, sorun devam ediyor ise mikrofon değişimi yapılarak test edilmesi gerekir.

 • iPhone 6S telefonda, sesli uygulamalarda,(Watshap, Viber v.b) ses kaydı yapamıyorum.yani yapıyor ancak karşı tarafta sesim hiç duyulmuyor, görüntülü aramalarda problem yok, ahizeden de sesim gidiyor.ancak sesli mesaj yollayamıyor

 • Merhabalar bende sesli Notlar a girince sesim gelmiyor veya birisi arayınca ama Siri çalışıyor yardım edin