FotoParca.com

iPhone ön cam değişimi yaptır 400tl tasarruf et

iPhone Karşıya Ses Gitmiyor Arızası ve Mikrofon Değişimi

Yazılma tarihi yazan Kategori iPhone 314 Yorum

Görüşme esnasında karşı taraf sesinizin çok az geldiğini veya bozuk geldiğini söyleyebilir, görüşmeleriniz yarım kalır. Müşterilerimiz servisimize ulaştıklarında aşağıdaki arızalardan bahsediyorlar;

 • iPhone karşıya sesim gitmiyor.
 • Görüşme yaparken karşı tarafa ses az gidiyor.
 • iPhone karşı tarafa sesim çok az gidiyor.
 • iPhone ses gitmeme sorunu
 • Telefonumdaki aramalarda karşı tarafa sesim çok az gidiyor.
 • iPhone aramalarda karşıya ses boğuk gidiyor.
 • Kulaklıkla konuşunca sesim gidiyor ama ahizeden gitmiyor.

Ses sorunları neden kaynaklanır

Ses sorunlarının bir çok nedeni olabilir, öncelikle bunu çözmemiz gerekiyor. Her modelin kendine has kronik arızaları olabiliyor.

Servise getirmeden sorunun çözümü

iPhone’u servise getirmeden önce bu durumun ayarlardan veya farklı yüklemelerden kaynaklandığını düşünerek çeşitli kontroller yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz. Çözüm alana kadar sırasıyla bu işlemleri uygulayabilirsiniz;

 1. Telefonunuzu açıp kapayın tekrar kontrol edin.
 2. Mikrofonu kapatan kılıf vb. bir aksesuar kullanıyorsanız bunu kontrol edin.
 3. Ayarlardan sıfırlama yapın.
 4. Güncellemeleri kontrol edin ve en son sürümü yükleyin.
 5. Fabrika ayarlarına geri dönün.

Bu işlemler sonrasında sorun çözülmedi ise cihazın servise alınması gereklidir!

Mikrofondan kaynaklandığından nasıl emin oluruz?

Böyle bir arıza ile karşılaştığımızda öncelikle arızanın mikrofondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol ederiz. Bunun için görüşme haricinde bir ses kaydı yaparak mikrofonu kontrol ederiz. Eğer farklı programlarda ses kaydı yapamıyor veya bozuk yapıyorsa arızanın mikrofondan kaynaklandığını düşünür ve mikrofon değişimi yaparak bunun kontrolünü sağlarız. 

Arıza mikrofondan kaynaklanıyor ise kulaklık ve diğer mikrofon görevi gören aksesuarlar ile geçici çözüm sağlanabilir.

Hoparlörde veya kulaklıkta sesim gidiyor ama ahizede sesim gitmiyor

Kulağa götürüp görüşme yaptığınızda ses gitmiyor ancak hoparlöre aldığınızda ses gidiyor ise şarj soketine yakın bulunan alt mikrofon arızalı olabilir.

Şarj soketine yakın mikrofon arızalı ise;

 • Kulaklıkta sesiniz gider.
 • Hoparlör etkin görüşmelerde sesiniz gider.
 • Facetime gibi görüntülü görüşmelerde sesiniz karşıya ulaşır.

Bunun sebebi iPhone üzerinde birden çok mikrofon olmasıdır. Hoparlör görüşmesinde vaya Facetime görüşmesinde ön kamera üzerinde bulunan mikrofon kullanılır.

Ahizede görüşme yaparken sesim gidiyor hoparlörde gitmiyor

Hoparlörde veya görüntülü görüşmede sesiniz karşıya gitmiyor ise kamera mikrofonu arızalı olabilir. Görüntülü görüşmede ve  Siri kullanırken ön kamera mikrofonu devreye girer. 

iPhone mikrofon arızası

iPhone 7 ve 7 Plus modellerinde yaşanan ses ve donma problemleri

iPhone 7 modellerinde mikrofon ve hoparlör haricinde yaşanan özel bir ses sorunu vardır. Apple tarafından kabul edilen bu arıza anakart üzerindeki ses entegresinden kaynaklanmaktadır.

Cihazda donma, geç açılma ve hoparlör butonun grileşmesi ile kendini gösterir. Bu arıza için servisimizde garantili tamir hizmeti verilmektedir. Detaylı bilgi için iPhone 7 ses sorunları ve tamiri yazımızı okuyunuz.

iPhone mikrofon değişimi fiyat ve süresi

iPhone mikrofonları şarj soketi ile birliktedir, mikrofon değişimi yapılacaksa şarj soketi de değişir. İşlemden sonra telefonunuzu yenisi gibi kullanmaya devam edersiniz. Yapılan işlemler garantili olup uzman teknisyen tarafından yapılmaktadır.

Şarj soketi ve mikrofon değişimi fiyatları için iPhone tamir kategorisini inceleyebilirsiniz. Şarj soketi ve mikrofon değişimi hakkında ayrıntılı bilgi için, iPhone şarj olmuyor arızası ve şarj soketi değişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

iPhone 8, 8 Plus, X, 7, 7 Plus, 6s Plus, 6s, 6 Plus, 6, SE,  5c, 5s, 5G modelleri için mikrofon değişimi yapılmaktadır.

Karşıya ses gitmeme durumu çözülmedi mi?

iPhone’larda sesin karşıya sağlıklı gitmemesi genellikle mikrofon arızalarında görülmektedir ancak bir o kadarda anakart arızaları bu duruma neden olmaktadır. iPhone belirli modellerde bu durum sıkça görülmektedir. Hoparlörde görüşme yaparken düzelme, ara sıra bu arızayı yapıp ara sıra yapmama gibi tutarsız durumlarda genellikle anakart ve entegre arızaları görülmektedir.

iPhone teknisyeni değilseniz telefonunuzu açmaya çalışmayın, mikrofon ve diğer girişlere müdahale etmeyin. Bilinçsiz yapılan işlemler cihazı tamir edilemez duruma getirebilir.

Sorunuz olursa aşağıya yorum bırakabilirsiniz, en kısa sürede cevap verilecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (11 yıldız verildi, ortalama: 4,27 / 5)

314 yorum “iPhone Karşıya Ses Gitmiyor Arızası ve Mikrofon Değişimi”

 1. FotoParca dedi ki:

  iPhone 7 modellerinde ses sorunları genellikle ses entegresinden kaynaklanmaktadır, bu nedenle arıza tespiti yapıp bilgi verebiliriz.

 2. foto istanbul dedi ki:

  merhaba ıphone 7 kullanıyorum. durduk yerde aramalarda sesim karşı tarafa gitmemeye başladı. kulaklıkla denedim yine olmadı. sesli notlara ses kaydedince gayet net. aynı şekilde video çekerken de net. whatsapp dan sesli arama yapabiliyorum . siri ile konuşabiliyorum. telefonu önce sıfırladım sonrada fabrika ayarlarına geri aldım. ancak halen olmadı. sorun neyden kaynaklanıyor olabilir.
  sayg.

 3. FotoParca dedi ki:

  Metehan merhaba, ses delikleri toz pislik dolmuş olabilir, ulaştırın kontrol edelim.

 4. Metehan dedi ki:

  Bundan yaklaşık 2 ay öncesinde servisinizde pilimi değiştirdim hemen sonrasında mikrofonda sesim çok az gitmeye başladı şimdi de hiç gitmiyor.

 5. FotoParca dedi ki:

  Mehmet Bey cihazda bir kaç kamera vardır, bunların detaylı incelenmesi gerekir.

 6. Mehmet dedi ki:

  Merhaba,
  Normal telefon görüşmelerinde hiç sıkıntı yok fakat whatsapp görüşmesinde ve skype görmüşmesinde sesim karşı tarafa çok az gidiyor. Ama video çekerken ön kamerada ve arka kamerada sıkıntı yok. iTunes aracılığı ile yeniden yazılımı yükledim fakat sorunum hâlâ devam ediyor. Mikrofonda arıza olabileceğini düşündüm fakat normal görüşmelerde inanılmaz net ve yakın. Sorun ne olabilir?

 7. FotoParca dedi ki:

  Gülşah Hanım bu bir mikrofon sorunu olabilir, ulaştırın kontrolünü sağlayalım.

 8. Gülşah dedi ki:

  Merhabalar
  Telefonumda yaptığım ses kaydını dinlerken helikopter sesi gibi sürekli devam eden cızırtı sesi de duyuluyor sebebi nedir ?

 9. FotoParca dedi ki:

  Ebru Hanım alt mikrofonda sorun olabilir, detaylı arıza tespiti gerekir, ulaştırın kontrol yapıp bilgi verelim.

 10. FotoParca dedi ki:

  Aykan merhaba, mikrofon arızalı ise değişimi yapılabilir, bu işlemde veri kaybı olmaz ancak her zaman yedek almanız tavsiye edilir.

 11. EBRU dedi ki:

  merhaba ıphone 6 kullanıyorum. durduk yerde aramalarda sesim karşı tarafa gitmemeye başladı. kulaklıkla denedim yine olmadı. sesli notlara ses kaydedince gayet net. aynı şekilde video çekerken de net. whatsapp dan sesli arama yapabiliyorum . siri ile konuşabiliyorum. telefonu önce sıfırladım sonrada fabrika ayarlarına geri aldım. ancak halen olmadı. sorun neyden kaynaklanıyor olabilir.
  sayg.

 12. Aykan dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin,telefon görüşmelerimde karşı tarafa sesim net gitmiyor ve aynı zamanda cızırtılı gürültüler oluşmakta.Sesli notlar uygulamasından ses kaydı yaptığımda da sesim cızırtılı ve net değil.Tahminimce mikrofonum arızalı değişimi için destek verebilir misiniz. Bu işlem için telefonu yedekleme işlemine gerek var mıdır ?

 13. FotoParca dedi ki:

  Şeyma Hanım öncelikle yazılım güncellemesi yapınız, sorun devam ediyor ise mikrofon değişimleri yapılarak kontrol edilmesi gerekir.

 14. seyma dedi ki:

  iyi günler whatssapp konuşması yaparken ilk 20 saniye ses iyi ama sonra kesik kesik geliyor ve hemen ardından bağlantı tekrarlanıyor yazıp arama bitiyor. bu arada karşı taraf beni duyuyor. bu bazende karşı tarafta tekrarlanıyor. bu sorunu 4-5 gündür yaşıyoruz. sıkıntı sebebi ve çözümü nedir acaba??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir