X
  Kategori: iPhone

iPhone Kamera Çalışmıyor Sorunu ve Değişimi

Mükemmel fotoğraf ve videolar çekmek için tasarlanmış iPhone kamerası bazen sorun yaratabiliyor. Kameranız çalışmıyor veya donuyor mu? Selfie çekemiyor musunuz? Doğru yerdesiniz!

Kamera sorunu iPhone’larda çok karşılaştığımız bir arıza türüdür. Müşterilerimizin şikayetleri hep aynı oluyor, kameram çalışmıyor, donuyor, bozuk çekiyor. Servisimize ulaşan cihazlarda yaşanan ortak problemler müşterilerimiz tarafından aşağıdaki şekillerde dile getiriliyor.

 • iPhone arka kameraya geçmiyor ön kamerada kalıyor.
 • iPhone kameram bulanık çekiyor, donuyor.
 • Kamera donuyur ve açılmıyor.
 • iPhone kameram çalışmıyor.
 • Arka kamerada benek benek lekeler var.
 • Telefonum yere düştükten sonra arka kamera aktif olmuyor.
 • iPhone kamerası karanlık gösteriyor.
 • iPhone 5 arka kamera sorunu, kameram çalışmıyor.
 • Kameram netleme yapmıyor.
 • iPhone 6 kameram bozuk ve çizgili çekim yapıyor.
 • iPhone 6 netleme yapmıyor, yaptığı netlemeyi kaybediyor.
 • iPhone kamera çalışmıyor soğuması gerektiği yazıyor.
 • Telefonun soğuması gerekiyormuş kamera ve flaş çalışmıyor.

iPhone 8, 8 Plus, X, 7, 7 Plus, 6s Plus, 6s, 6 Plus, 6G, SE, 5c, 5s, 5G, 4s, 4G modelleri için bu arızaları sıkça görüyoruz ve kamera değişimi yapıyoruz.

Kamera sorununu kendim çözebilir miyim?

Kameranızla alakalı bir sorun yaşıyorsanız tamire getirmeden önce aslında arıza olmayan durumlara çözüm getirebilirsiniz. Bazen küçük bir toz tanesi veya yazılımsal problemler buna neden olabiliyor.

 1. Kamera camlarını kontrol edin; toz veya leke olabilir var ise bunu temizleyin.
 2. Kullandığınız kılıfın kameranın önüne gelip gelmediğini kontrol edin.
 3. Kullandığınız kılıfın metal olması kamera kalitesini bozabilir, kılıfı çıkarıp deneyin.
 4. Açma kapama tuşuna ve home tuşuna birlikte basarak ayarları sıfırlayın.
 5. En güncel sürümü yükleyin.

Hepsini denediğiniz halde sonuç alamadıysanız yetkili bir personelin arıza tespiti yapması gerekecektir.

iPhone 7 ve iPhone 8 kamera sorunları

iPhone 7 ve  iPhone 8 modellerinde çok fazla kamera sorunu yaşanmaktadır. Servisimize ulaşan cihazlarda kameranın siyah çekmesi, bulanık çekmesi veya hiç açılmaması gibi durumlar görülmektedir.

Kameranın arızalanmasına en büyük etken darbe ve kamera camının kırık olmasıdır. Kamera camı kırıksa kısa zamanda kamera bozulacaktır. Toz alması durumunda genellikle benek benek fotoğraf çekme görülmektedir. Bu tozların sensöre işlediğini gösterir. Sensöre işleyen tozun temizlenmesi mümkün değildir, kameranın değişmesi gerekir.

Kamera camı kırıldığında acilen değişmesi gerekir, detaylı bilgi için iPhone kamera camı değişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

iPhone 7 Plus ve 8 Plus kamera sorunları

iPhone 7 Plus ve iPhone 8 Plus modelinde çift kamera vardır bu nedenle bazen sadece bir modda arıza görülebilir. Örneğin fotoğraf modunda kamera gayet normalken portre modunda kamera çalışmayabiliyor veya tam tersi durumda söz konusu olabilir. Bu gibi durumda kameranın değişmesi gerekebilir.

Daha açıklayıcı olması için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Kamera veya flaş çalışmıyor soğuması gerekiyor.

iPhone çalışma sıcaklığı -20 ile 45 c derecedir. Bu değerler aşıldığında iPhone soğuması gerekiyor diye bir uyarı alırsınız. Örneğin araçta güneş ışığına maruz kalan bir iPhone böyle bir uyarı verebilir. Soğuduğu zaman uyarı silinir ve kullanmaya devam edersiniz.

Normal sıcaklık değerlerinde arka kamera flaş grubu bu hatayı verdiğinde bir arıza olduğu anlaşılır. Arka kamera sürekli aşırı ısınma yapar ve çalışmasını engeller. Bu durumda kameranın değişmesi gerekebilir. Bu şekilde kullanmak anakarta zarar vereceğinden acilen işleme alınmasını tavsiye ederiz.

iPhone kamera değişim fiyatı

iPhone kamera değişim fiyatı internet sitemizde iPhone tamirleri kategorisinde mevcuttur. Ön, arka veya her iki kameranın değişimi için fiyatlar ayrı ayrı belirtilmiştir. Fiyatlara ulaşmak için tıklayın. Açılan sayfada model seçerek devam edebilirsiniz.

Kamera değişimi ne kadar sürer ve hemen teslim edebilir misiniz?

iPhone tüm modeller için kamera değişimi hemen yapılır ve cihaz hemen teslim edilir.

Ön kamera grubunda ışık sensörü de bulunmaktadır. Bu nedenle ön (selfie) kamera değişiminde ışık sensörü değişmiş olur.

Ön (selfie) kamera veya arka kameranızdaki arızalarda kamera değişimini yapıyoruz.

iPhone teknisyeni olmayan kişilere telefonunuzu emanet etmeyiniz! Servisimize gelen cihazların bir çoğu yanlış işlem yapılmış cihazlardan oluşmaktadır. Bunların bir çoğunda eksik parçalar görülmektedir.

Servisimizde yapılan kamera değişimi sonrası yapılan işleme ve parçaya garanti verilmektedir. Tamir işlemleri deneyimli personel tarafından özenle yapılmaktadır.

iPhone kamera değişim ve tamir işleri yaptırmak için servisimize gelebilir veya kargo ile adresimize gönderebilirsiniz. Kargo ile göndermek için Destek sayfamızı inceleyiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

Yorumlar (234)

 • Merhaba ıphone 7 telefon kullanıyorum arka kamerasında çizikler var muhtemelen telefonu yere düşürdüğümde oluştu sonrasında fark ettim ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz?

  • Suzan Hanım arka kamera camındaki çiziklerden bahsediyorsanız bu cam değişimi yapılabilir, ama kamerada görüntüsünde bir çizik var ise kontrol edilmesi veya değişmesi gerekir.

 • iphone 6s yere düşürdüm lcd ekran değişimi olacak ve her iki kamerada çalışmıyor.yani sizden 2 tamir işlemi rica edicem fiyatta herhangi bir indirim olur mu yoksa 319+249 mu olur ?

  • Niyazi Bey birden fazla parça değişimi olacağı için indirim yapılarak fiyat verilecektir. Bazen kameranın biri çalışmadığında diğeri açılmaz. Bu nedenle servisimizde arıza tespiti yaptıktan sonra kesin bir bilgi vermemiz daha doğru olacaktır.

 • Merhaba, 6s kullanıyorum ve arka kamereda siyah ekran hatası alıyorum. Ön kamera çalışıyor. Daha önce birkaç kez olmuştu fakat sürüm güncelleyerek yada Açma kapama tuşuna ve home tuşuna birlikte basarak sorun giderilmişti. Şimdi ise sorunu çözemiyorum

  • Büşra merhaba, sorun arka kameradan kaynaklanabilir. Arka kameranın değiştirilip kontrol edilmesi gerekir. Servisimize ulaştırırsan ücretsiz arıza tespiti yapılarak bilgi verilebilir.

 • Merhaba iPhone 5 kullanıyorum telefonumun arka kamerası 1 ay önce sadece siyah ekran olarak görülmeye başladı.Kapatıp açtım, farklı yöntemler de denedim ama işe yaramadı.Daha önce hiç tamir görmedi ve darbe almadı.Ayrıca İnstagram gibi uygulamaların kamerasında da arka kamera çevirme yeri görünmüyor.Sebebi sizce nedir, kameranın değişmesi mi gerek?

  • Sueda merhaba, arka kamera arızalı gibi görünüyor, dilerseniz ulaştırın bir arıza tespiti yapalım. Arıza tespitinin ardından ne yapılması gerektiğine karar veririz.

 • İyi günler kolay gelsin ben geçenlerde iphone 6plus aldım ama on kamara ya giriyorum açılmıyor bazen de giriyorum hic sıkıntı yokmuş gibi çalışıyor sorun neyden olabilir

  • Turan Bey öncelikle yazılım güncellemesini bilgisayar üzerinden tekrar yapınız, sorun devam ediyor ise ön kameranın kontrol edilmesi gerekir. Servisimize ulaştırmak isterseniz ücretsiz arıza tespiti yapılacaktır.

 • herhangibi bi darbe düşme olmadı 7plusum var ama flas arka kameram çalışmıyor garantim daha bitmedi donanımsal sorunsa garanti karşılarmı

  • Buse Hanım darbe yok ise ve garantisi var ise Apple ile görüşüp garantili işlem yaptırmanızı tavsiye ederim.

 • Merhaba iPhone 6 telefonumuz mevcut. Ön ve arka kamera ile birlikte telefon aramalarda zil sesi de çalışmıyor. Sıradan bir servise gönderdim ana karttan diyerek iade etti. Konu hakkında ne yapabiliriz?

  • Hüseyin Bey anakart arızası ise detaylı kontrol gerekir. Kontrol etmeden bir şey söylemek zordur.

 • Peki ana karttan ise tamiri mümkün müdür. Tamir işemi olsa yaptığımız masrafa değer mi? Kim ile irtibata geçebiliriz yardımcı oiabilirmisiniz?

  • Hüseyin Bey anakart tamirleri de yapılmaktadır bunun için cihazın servise alınması gerekir. Ulaştırmak isterseniz servis formu doldurup adresimize gönderebilirsiniz.

 • Iphone 7 telefon aldım 1 ay sonra arka kamerasında çizgi halinde yeşil-mor çizgi olustu servise yolladım yapıldıgı söylendi ancak eve geldiğimde sorun aynı şekilde devam etti. Yeniden servise yollamayı düşünüyorum yarın acaba bu sefer kesin düzeltirler mi

  • Buket Hanım bunu gönderdiğiniz servis ile görüşmeniz daha uygun olacaktır.

 • Benim telefonum garantiye gitti batarya degisti tum testlerden basari ile gecti ve tekrar gonderdiler. Ama telin geldigi gün on kamera calismiyo kamera simgeleri var ama siyah oluyo cekme dugmesine bastigim halde bile cekim yapmiyo

  • Mesutcan tekrar servise göndermeni tavsiye ederim. Görünen o ki kameralar arızalanmış.