FPPRO

iPhone ön cam değişimi yaptır 400tl tasarruf et

iPhone Face iD Tamiri Nasıl Yapılır

Yazılma tarihi yazan Kategori iPhone 2 Yorum

iPhone X modelinden sonra hayatımıza giren Face iD kullanıcı deneyimini arttırarak güvenliği en üst düzeyde tutmamıza yardımcı olmaktadır. Kullanıcısının yüzünü kaydettiği bu teknoloji artık iPhone’un X modeli ve üzeri tüm modellerinde gelmektedir. Kullanımı kolaylaştıran bu teknoloji yanında arızaları da getirmektedir. Face iD hatası kullanıcıların çok sık karşılaştığı hataların başında gelmektedir. Servisimiz bu aşamada X modeli çıktığından günümüze teknolojisi geliştirerek iPhone Face iD tamiri nasıl yapılır konusunda deneyim sahibi olmuştur. Face iD’yi detaylı incelediğimiz bu yazımızda teknisyenimiz tarafından yapılan tamir işlemini izleyebilirsiniz.

Face iD neden bozulur

Face iD başta sıvı teması olmak üzere bit çok sebepten dolayı bozulabilir. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Sıvı teması
 • Darbe sonucu hasar alması
 • Bilinçsiz tamir işlemleri
 • Ekran kırılmalarında dot projector arızalanması
 • Kullanıma bağlı yıpranma

Tamire ihtiyaç duymadan ne yapabilirim

Tamire ihtiyaç duymadan kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlemler için buraya tıklayarak Apple’ın sitesinde detaylı bilgi alabilirsiniz. Servisimiz tamir gerektiren tüm durumlar için size destek verecektir.

Face iD hatasının karşımıza çıkma şekilleri

Face iD arızalarında kullanıcıların en çok şikayet ettiği durumlar şunlardır;

 • Yüzünüzü yukarı veya aşağı kaydırmanızı isteyerek netliği sağlayamama durumu
 • Face iD kullanılamıyor uyarısı. (unable to activate face id on this iphone)
 • Yüzünüzü ekrana yakınlaştırın uyarısı sonrası yakınlaştırmaya rağmen sonuç alınamaması
 • Truedepth kamera ile ilgili bir sorun algılandı. Face iD etkisizleştirildi (a problem was detected with the truedepth camera) hatası ile Face iD çalışmaması

Face iD yapısı

iPhone Face iD’nin çalışma şekli itibariyle şu elemanlara ihtiyaç duyar;

 • Dot projector
 • Ambient light sensor
 • Proximity sensör
 • Flood illuminator
 • Infrared camera

Bu elemanların herhangi birinin arızalanması Face iD’nin çalışmamasına neden olur.

Face iD tamiri nasıl yapılır

Face iD’yi oluşturan bu elemanlardan herhangi birinin değiştirilmesi Face iD’inizin çalışmamasına neden olur. Önceliğimiz tüm elemanların fabrika çıkışı gibi olması gerekiyor. Aksi durumda çalışmayacaktır.

Face iD tamiri ekipman gerektiren bir işlemdir, kullanıcı olarak müdahale şansınız yoktur. Kullanılan ekipmanları ve Face iD tamiri yaptığımız videoyu izlerken aşağıda açıklamalarını yaptığımız elemanları detaylı inceleyebilirsiniz.

iPhone Face iD tamiri

iPhone X, iPhone XS, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max modelleri için Face iD tamiri konusunda geçerli olmak üzere elemanları detaylı inceleyelim.

Dot projector

Dot projector yüze noktalama yaparak yüz hatlarınızı kaydeder. Bu parça arızalanması durumunda arızalı fleksileri çıkarıp eprom datalarını kopyalıyoruz. Kopyaladığımız bu dataları yeni flekside bulunan eprom’a yazıyoruz. Bu sayede Face iD’ yi tamir edebiliyoruz.

Ambient light sensor, proximity sensör, flood illuminator

Bu sensörler tümleşik olarak tek bir fleksi grubunda yer alır. Bu sensörlerden herhangi birinin de arızalanması veya hasar alması Face iD hatasına neden olur. Bu durumda bu parçaların tamiri mümkün değildir ancak üzerinde bulunduğu feksi gurubunun değiştirilmesi mümkündür. Bu aşamada arıza tespiti sonucunda ne yapılması gerektiğine teknisyen tarafından karar verilir.

iphone face id tamirinde makine kullanılır

Infrared camera

Bu parçada diğer sensörler gibi darbe aldığında maalesef tamir edilemiyor. Ancak bağlı olduğu fleksi değişimi mümkündür. Arıza tespiti yapıp tamir ihtimaline karar verebiliriz.

Tamir sonuçları

Face iD tamirinde yüksek başarı oranı ile işlemler yapmaktayız. Eğer değiştirilemeyen kısımlara aşırı zarar verilmedi ve bilinçsiz kurcalanmadı ise tamir şansı yüksektir. Bu aşamada deneyimli teknik servisimizden destek alarak doğru noktada müdahale etmemize olanak sağlayabilirsiniz.

Face iD çalışmayan iPhone alınır mı?

Face iD tamamiyle kullanıcı deneyimini arttırmak için kullanılan bir teknolojidir. Ekran parolasını elle girmek yerine yüzünüzü tanıyarak kilidinin kolayca açılmasını sağlar. Zorunlu bir özellik değildir.

Face iD’si arızalı bir iPhone alıp servisimize tamir ettirmek isterseniz yukarıda belirtilen tamire elverişli şartların oluşması gerekmektedir. Unutmayın arıza tespiti yapmadan kesin bilgi vermek mümkün olmayacaktır. Servisimiz size en kaliteli hizmeti vermek için çalışmaktadır.

Face iD tamir fiyatları

Face iD tamiri yüksek teknoloji ve deneyimli teknisyen gerektirmektedir. FPPRO olarak bu işlemler için gerekli tüm alt yapıyı sağlayarak siz değerli müşterilerimize kusursuz hizmet vermektedir.

Güncel Face iD tamir fiyatları için iPhone tamir fiyatları listemizi inceleyebilirsiniz.

Servisimizden destek almak için adresimize gelebilir veya kargo ile cihaz gönderimi yapabilirsiniz. İletişim sayfamızdan konum bilgilerimizi görebilir, destek sayfamızdan kargo işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (33 yıldız verildi, ortalama: 3,64 / 5)

2 yorum “iPhone Face iD Tamiri Nasıl Yapılır”

 1. ibrahim kaya dedi ki:

  1- 2 ay önce ipone x cihazımı size tamir için gönderdim ekran değişimi face id tamiri ve pil değişimi yapıldı ve şuanda face ıd ve sensör arısası bulunuyor tam olarak yapılmadıgı kanaatindeyim bu durumda ne yapmam gerekiyor

 2. BURAK KAYALIK dedi ki:

  iphone 11 face id sıvı temasından dolayı çalışmıyorum ücret ve kaç günde tamir olur bilgi almak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir