FotoParca.com

iPhone Servis

iPhone Dokunmatik Çalışmıyor Sorunu ve Tamiri

Yazılma tarihi yazan Kategori iPhone 47 Yorum

Başlarda ara sıra çalışmayan dokunmatik bir süre sonra kullanılmaz duruma geliyor ve işlem yapamıyorsunuz. Genellikle ekrandan kaynaklanan bu durumun diğer bir nedeni anakarttır. Anakarttan kaynaklanan bu arızanın ismi ise Multi-Touch sorunudur.

Dokunmatik aızasının başlıca sebebi ekran olmasına rağmen bunun dışında bir çok etken vardır. Bunları inceleyelim.

Servisimize ulaşan cihazların arıza kayıtları şu şekildedir;

 • iPhone dokunmatik çalışmıyor veya donuyor
 • Dokunmatik kendi kendine basıyor
 • iPhone telefonumda ekranın sol tarafı çalışmıyor
 • Dokunmatik hassasiyeti kayboldu
 • Ekranın üst kısmında titreme oluyor
 • Dokunmatik ara sıra çalışmıyor

Dokunmatik çalışmıyor veya donuyor

Dokunmanın çalışmamasının bir çok nedeni olabilir bu nedenle öncelikle arıza tespiti yapıyoruz. Sırasıyla;

 1. Home tuşu ve açma kapatma tuşuna basarak sıfırlama yapıyoruz.
 2. Gerekirse yazılım güncelleme veya yeniden yükleme yapıyoruz. Çünkü bazı ios sürümlerinde dokunmatik sorunları yaşanmıştır.
 3. Daha önce ekranın değişip değişmediğine bakarız.
 4. Yeni bir ekran takıp ekranda bir arıza olup olmadığına emin oluruz.
 5. Arızanın anakarttan kaynaklandığına emin olmak için yeni ve orijinal bir ekranla bir süre test ederiz. Gerekirse ekran değişimi yapıp müşteriye teslim ederiz ve kullanarak test etmesini isteriz.

Bu adımlardan sonuç alamazsak yüksek ihtimalle anakart arızası vardır. tespiti bu yönde yapıp anakart tamiri veya entegre değişimi için işleme alırız.

Ekran arızalı dokunmatik çalışmıyor

iPhone yere düştüğünde veya darbe aldığında eğer ekranı hasar gördü ise dokunmatik çalışmayabilir. Belli bir kısım çalışmayabilir. Örneğin sol köşede dokunmatik çalışmaz. Böyle bir sorunda ekran değişimi yapılarak kontrol edilir ve sorun çözülür.

Ekran arızalı ise şu sorunlar görülür;

 • Dokunmatiğin sadece bellirli bir kısmı çalışmaz.
 • Dokunmatik kendi kendine basar.
 • Dokunmatik tamamen çalışmaz.

Servise vermeden ben çözebilir miyim?

Eğer iPhone’unuzda dokunmatik çalışmıyorsa yukarıdaki yöntemlerden sadece 1. ve 2. adımı deneyebilirsiniz. Bunun dışında ellerinizin ıslak olmadığına emin olun. Ekranda koruyucu benzeri bir ürün varsa çıkarın bu şekilde deneyin.

Cihazın içini açıp müdahale etmeye çalışmayın, tamir edeyim derken daha çok zarar verebilirsiniz. Ekran ve entegre değişimleri servis ortamında ve teknisyen tarafından yapılması gereken işlemlerdir.

Multi-Touch sorunu nedir?

Multi-Touch sorunu dediğimiz arıza cihazın darbeye maruz kalması sonucunda anakart üzerindeki entegrenin hasar görmesidir. Bu durumda dokunmatik çalışmaz ve ekranda titreme meydana gelir. iPhone 6 Plus modellerinde kasa daha büyük olduğu için yamulmaya elverişlidir. Bu nedenle bu arıza en çok Plus modellerinde yaşanır.

Onarım programı

Apple bu sorunu kabul ederek bir onarım programı başlatmıştır. Kasa yapısı itibariyle yamulmaya en çok müsait olan 6 Plus cihazları 629TL karşılığı değiştirmektedir. Ama değiştirdiği cihazda arızanın tekrar edeceğini garanti etmemektedir. Yani 629TL verip aldığınız cihaz tekrar aynı arızayı yapabilir ve tekrar aynı ödemeyi yapabilirsiniz. Bu program sadece iPhone 6 Plus modelini kapsamaktadır.

Aşağıda izlediğiniz videodaki cihazlar Multi-Touch arızası ile servise alınmıştır. Dokunmatik entegre değişimi yapılarak sorun çözülmüştür.

iPhone dokunmatik entegre değişimi

Yaptığımız tespitler sonucu arızanın anakarttan kaynaklandığına emin oluruz. iPhone modellerinde dokunmatik özelliğini yöneten parça olan entegrenin mikroskop altında tekrar kontrolünü sağlarız. Teknisyen değişime karar verirse entegre değişimi yapılır ve cihaz kontrole alınır. Kontollerin ardından bir sorun görülmez ise işlem başarıyla tamamlanır ve müşteriye bilgi verilir.

iPhone X, 8 Plus, 8, 7 Plus, 7, 6S Plus, 6s, 6 Plus ve 6 modelleri için bu arızanın tamiri yapılabilmektedir.

Sorunuz olursa aşağıya yorum olarak yazın en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Yaptığımız işler için instagram/fotoparca sayfasını ziyaret ediniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 yıldız verildi, ortalama: 5,00 / 5)

47 yorum “iPhone Dokunmatik Çalışmıyor Sorunu ve Tamiri”

 1. FotoParca dedi ki:

  Kaan Bey arıza ekrandan kaynaklanıyor gibi görünüyor, ekranın tekrar değiştirilip denenmesi gerekir.

 2. Kaan dedi ki:

  Merhabalar benim sorunum şöyle cihazın ekranı değişti ama şu an mesela kullanırken dokunmatik sorun yaratıyor bazen kendi kendine işlem yapıyor kendi kendine yazılar yazıyor bu problem nedir sorunun çözümü bize ne kadara patlar acaba ? cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler ?

 3. FotoParca dedi ki:

  Rıza Bey entegre değişimi için fiyat bilgisini e-posta olarak gönderiyorum.

 4. Rıza dedi ki:

  Tam da en son videodaki gibi ekranım da sorun var iPhone 6 Plus kullanıcısıyım . Fiyat öğrenebilir miyim ?

 5. FotoParca dedi ki:

  Oğulcan merhaba, sorun dokunmatik entegresinden kaynaklanabilir ama daha önce tamir görmüş bir cihaz olduğu için kontrol etmeden bir şey söylemek zor olacaktır.

 6. FotoParca dedi ki:

  Nur merhaba,ekran değişmesi gerekebilir şu sayfadan güncel fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsin https://www.fotoparca.com/iphone/iphone-lcd-ekran-degisimi-fiyat-listesi.html

 7. Oğulcan dedi ki:

  Merhabalar bende 6plus var dokunmatik arada çalışıyor arada çalışmıyor kendi kendine bastığı zamanlarda oluyor telefoncu ekrandan değil dedi anakarttan dedi lehimleri düzelttim oldu dedi ama sorun gene devam ediyor dokunmatik entegreden mi sorun eğer oysa fiyatı nedir

 8. Nur dedi ki:

  Iphone 5s kullanıcısıyım telefonu düşürdüm. Ekranın alt ve üst tarafında beyaz çizgiler var dokunmatiği yok yani nereye sorduysam pahalı bir fiyat verdiler. Sizde fiyatı ne kadar acaba.?

 9. FotoParca dedi ki:

  Mustafa Bey 6 Plus içi dokunmatik entegre değişim fiyatını e-posta olarak gönderiyorum. Yapılan işlemler 6 ay garantidir.

 10. Mustafa dedi ki:

  Bende 6 Plus Kullanicisiyim.Ayni sorun bendede Var .Fiyat alabilirmiyim ve sizin isleminizin garantisi varmi?

 11. FotoParca dedi ki:

  Aktaş merhaba, size de entegre değişimi için fiyat gönderiyorum.

 12. FotoParca dedi ki:

  Elif Hanım, eğer videodaki gibi üstten aşağıya beyaz çizgi geliyor ise dokunmatik entegre arızasıdır, güncel entegre değişim fiyatını e-posta olarak gönderiyorum.

 13. Aktaş dedi ki:

  Merhabalar telefonum 6 plus ve aynen videoda olduğu gibi beyaz ekran çıkıp dokunmatiği kesiliyor. Güncel tamir fiyatını öğrenebilir miyim? Teşekkürler

 14. Elif dedi ki:

  Benimde telefonum 6 plus ve aynen videoda olduğu gibi beyaz ekran çıkıp dokunmatiği kesiliyor. Güncel tamir fiyatını öğrenebilir miyim? Ve kullanırken çok sıkıntı yok ama telefon kilitliyken açıldıktan sonra böyle oluyor kendi kendine basıyor

 15. FotoParca dedi ki:

  İsmail Bey ekran ve anakartın kontrol edilmesi gerekir, arıza tespiti yapmadan emin olunamaz.

 16. İsmail dedi ki:

  Merhaba iphone 6 kullanıcısıyım bazen dokunmatik basmıyor 5-6 saniye sonra düzeliyor bu neden kaynaklıdır

 17. FotoParca dedi ki:

  Merhaba, entegre değişimi sonrası sorun çözülecektir, iPhone 6 Plus güncel dokunmatik entegre fiyatını e-posta olarak gönderiyorum.

 18. Rb dedi ki:

  Merhabalar telefonum 6 plus ve aynen videoda olduğu gibi beyaz ekran çıkıp dokunmatiği kesiliyor. Güncel tamir fiyatını öğrenebilir miyim?

 19. FotoParca dedi ki:

  Elif Hanım dokunmatik entegre değişimi yapılarak sorun çözülecektir, güncel entegre değişim fiyatını e-posta olarak gönderiyorum.

 20. elif ersözlü dedi ki:

  Merhabalar telefonum 6+ ve aynen videoda olduğu gibi beyaz ekran çıkıp dokunmatiği kesiliyor. Güncel tamir fiyatını öğrenebilir miyim?

 21. FotoParca dedi ki:

  Sıvı teması olan bir cihaz için kesin bir şey söylenemez, sıvı teması cihazı zamanla çürütür, ilerde farklı sorunlarda yaşanabilir.

 22. Ahmet dedi ki:

  iphone 5s kullanıcısıyım. telefonuma su kaçtı dokunmatik çalışmıyor. onun dışında herşey normal gibi. fiyat öğrenebilir miyim?

 23. FotoParca dedi ki:

  Kemal Bey bu entegre arızasıdır, iPhone 6 Plus için dokunmatik entegresi değişimi güncel fiyatını e-posta olarak gönderiyorum.

 24. Kemal dedi ki:

  Tam da en son videodaki gibi ekranım da sorun var iPhone 6 Plus kullanıcısıyım . Fiyat öğrenebilir miyim ?

 25. FotoParca dedi ki:

  Faruk Bey cihazınızda arıza tespiti yapıldı mı? Bu arızanın entegreden kaynaklandığı nasıl belirlendi?

 26. faruk dedi ki:

  iphone 7 dokunmatik entegresi degisim fiyati alabilirmiyim acaba ??

 27. FotoParca dedi ki:

  Taylan Bey iPhone’lar soğuk havalarda stabil çalışmayabilir. Sadece soğuk havada yapıyor ise normal olabilir. Farklı sorunlar da olabilir, kontrol etmeden bilgi vermem yanlış olur.

 28. taylan dedi ki:

  Merhaba, ıphone 6 telefonumda özellikle soğuk havalarda dokunmatiği çalışmıyor veya kendiliğinden basıyor ancak bi süre sonra geçiyor. Herhangi bir düşme olmadı. Son güncellemeye kadar yaptım. Acaba sorun nedir?

 29. FotoParca dedi ki:

  Murat Bey video daki gibi aşağı çizgiler geliyor ise dokunmatik entegre değişimi yapılır, bunun için güncel fiyatı e-posta olarak gönderiyorum.

 30. Murat dedi ki:

  Merhaba 6 plus kullanıcısıyım telefonum bugun durdukyerde dokunmatiği çalışmamaya başladı bazen çalışıyor bazen çalışmıyor birde yukardan aşagı resimde oldugu gibi çizgi iniyor sorun entegremi? Fiyatı nedir?

 31. Furkan dedi ki:

  Merhaba iyi günler iphone 5s kullanıcısıyım , dokunmatik problemi yaşıyorum , özellikle klavye de ve diğer segmentlerde, daha önce yüksek bi meblayla ekranı değiştik ama çözüm olmadı sizce problem ne ve nasıl bir yol izlememiz gerekiyor , teşekkürler , iyi çalışmalar

 32. FotoParca dedi ki:

  Kaan merhaba, cihaz daha önce tamir gördü mü? Güncellemeyi tekrar yaptınız mı?

 33. FotoParca dedi ki:

  Sevgi Hanım kontrol etmek gerekir, lcd ekran veya dokunmatik entegresi arızalı olabilir.

 34. Kaan dedi ki:

  iphone se kullanıyorum. ara sıra dokunmatik algılamıyor ve ya yanlış algılıyor. çok nadir düzgün çalışyor. sorunu kendim halledebilir miyim? teknik destek lazımsa fiyat aralığı nedir?

 35. Sevgi K. dedi ki:

  İphone 6 plus kıllanıcısıyım. Son bir aydır dokunmatik sık sık çalışmıyor. Telefonu kapatıp açıyorum ya da ekranı kapatıp açıyorum, böyle yapınca düzeliyor ama sonra yine aynı.. Arızası ne olabilir ve kaça malılur?

 36. FotoParca dedi ki:

  Nida eğer ekranda bir kırık yok ise ve videodaki gibi üstten aşağıya pır pır yapıyor ise ekranın değişmesine gerek yoktur. Bu durumda sadece dokunmatik entegresi değiştirilir. Dokunmatik entegre değişimi güncel fiyatını e-posta olarak atıyorum

 37. NİDA SEVİM dedi ki:

  telefonumu yere düşürdüm ve bir süre sonra multi touch sorununun olustu. ekranın üst tarafı aynı videodaki gibi beyaz oluyor ve dokunmatik kendi kendine calısıyor. sizce sorun ekranda olabilir mi ? ekranın kesin olarak değişmesi gerekiyor mu? ne kadara mal olur? Tamir süreci ve fiyatlandırma ile ilgili bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 38. FotoParca dedi ki:

  Eda Hanım yazımızda da belirttiğimiz gibi bu bir dokunmatik entegresi arızasıdır. Anakart üzerinde bulunan bu entegrenin değişimi yapılarak sorun giderilebilmektedir. Güncel entegre değişim fiyatlarını e-posta olarak gönderdim.

 39. eda dedi ki:

  Merhaba, iphone 6 plus kullanıyorum. arama yapmak isterken bir anda telefon dondu ve kapandı. tekrar açabildim fakat 5 dk düzgün çalışıyor sonra dokunmatik çalışmıyor ve ekranın yukarısı beyaz oluyor. dokunmatik kendi kendine bişeylere basıyor. sorun nedir ve tamirinin ücreti nedir acaba

 40. FotoParca dedi ki:

  Orhan Bey dokunmatik entegre sorunu olabilir, kontrol edilmesi gerekiyor. Tahmini fiyat aralığını e-posta olarak gönderdim.

 41. Orhan dedi ki:

  merhaba iphone 6 dokunmatik ilk acılışda calışıyor 2 dakka sonra donuyor ama ekran calısıyor dışardan arama geldiginde ekran görünüyor ama dokunmatik basmıyor ekran da denendi aynısı yapıyor fiyat ne kadar dır

 42. FotoParca dedi ki:

  Mehmet Bey ekran arızalıdır, kontrol edilmesi gerekir.

 43. Mehmethan dedi ki:

  iyi günler iphone 6 cihazımın ekranı yeni yapıldı yapıldıktan iki ay sonra sol tarafı işlememeye başladı problemi ve ücreti nedir?

 44. FotoParca dedi ki:

  Emre Bey cihazınızda multi-touch arızası vardır. yani dokunmatik entegresinin değişmesi gerekir. Güncel fiyatı e-posta olarak gönderdim.

 45. Emre dedi ki:

  Ben iPhone 6 Plus kulanicisiyim telefon un sag ust kismina bastirinca dokunmatik geliyor bi de yukardan Beyaz renkte bisey iniyor asaga dogru sorun nedir cevaplayin lutfen

 46. FotoParca dedi ki:

  Esra Hanım üst taraftan titreme yapıyor ve dokunmatik çalışmıyor ise entegre değişimi yapılarak sorun çözülecektir. Bunun için detaylı e-posta gönderdim.

 47. Esra dedi ki:

  iPhone 6 Plus telefonum aynı videodaki gibi titreme yapıyor Ve dokunmatik donuyor fiyat nedir !?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AYRILMADAN ÖNCE

YAPTIĞIMIZ İŞLERİ GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

instagram hesabımızı inceleyiniz.
@fotoparca (instagram)
close-link