iPhone Dokunmatik Çalışmıyor, Kendi Kendine Basıyor Tamiri

Başlarda ara sıra çalışmayan dokunmatik bir süre sonra kullanılmaz duruma geliyor ve işlem yapamıyorsunuz yada dokunmatik kendi kendine basıyor size engel oluyor. Genellikle ekrandan kaynaklanan bu durumun diğer bir nedeni anakarttır. Anakarttan kaynaklanan bu arızanın ismi ise Multi-Touch sorunudur.

Dokunmatik aızasının başlıca sebebi ekran olmasına rağmen bunun dışında bir çok etken vardır. Bunları inceleyelim.

Servisimize ulaşan cihazların arıza kayıtları şu şekildedir;

 • iPhone dokunmatik çalışmıyor veya donuyor
 • Dokunmatik kendi kendine basıyor
 • iPhone telefonumda ekranın sol tarafı çalışmıyor
 • Dokunmatik hassasiyeti kayboldu
 • Ekranın üst kısmında titreme oluyor
 • Dokunmatik ara sıra çalışmıyor

Dokunmatik çalışmıyor, donuyor, kendi kendine basıyor

Dokunmanın çalışmamasının bir çok nedeni olabilir bu nedenle öncelikle arıza tespiti yapıyoruz. Sırasıyla;

 1. Home tuşu ve açma kapatma tuşuna basarak sıfırlama yapıyoruz.
 2. Gerekirse yazılım güncelleme veya yeniden yükleme yapıyoruz. Çünkü bazı ios sürümlerinde dokunmatik sorunları yaşanmıştır.
 3. Daha önce ekranın değişip değişmediğine bakarız.
 4. Yeni bir ekran takıp ekranda bir arıza olup olmadığına emin oluruz.
 5. Arızanın anakarttan kaynaklandığına emin olmak için yeni ve orijinal bir ekranla bir süre test ederiz. Gerekirse ekran değişimi yapıp müşteriye teslim ederiz ve kullanarak test etmesini isteriz.

Bu adımlardan sonuç alamazsak yüksek ihtimalle anakart arızası vardır. tespiti bu yönde yapıp anakart tamiri veya entegre değişimi için işleme alırız.

iPhone X dokunmatik kendi kendine basıyor

Bu arıza iPhone X modellerinde kronik bir arızadır. Apple bu arıza için garanti kapsamında işlem yapmaktadır. Apple’dan destek alamayan müşteriler için servisimiz  tamir programı başlatmıştır. iPhone X için dokunmatik sorunu tamiri fiyat bilgisi için iPhone X tamir fiyatları sayfamızı inceleyiniz.

Ekran arızalı dokunmatik çalışmıyor

iPhone yere düştüğünde veya darbe aldığında eğer ekranı hasar gördü ise dokunmatik çalışmayabilir. Belli bir kısım çalışmayabilir. Örneğin sol köşede dokunmatik çalışmaz. Böyle bir sorunda ekran değişimi yapılarak kontrol edilir ve sorun çözülür.

Ekran arızalı ise şu sorunlar görülür;

 • Dokunmatiğin sadece bellirli bir kısmı çalışmaz.
 • Dokunmatik kendi kendine basar.
 • Dokunmatik tamamen çalışmaz.

Servise vermeden ben çözebilir miyim?

Eğer iPhone’unuzda dokunmatik çalışmıyorsa yukarıdaki yöntemlerden sadece 1. ve 2. adımı deneyebilirsiniz. Bunun dışında ellerinizin ıslak olmadığına emin olun. Ekranda koruyucu benzeri bir ürün varsa çıkarın bu şekilde deneyin.

Cihazın içini açıp müdahale etmeye çalışmayın, tamir edeyim derken daha çok zarar verebilirsiniz. Ekran ve entegre değişimleri servis ortamında ve teknisyen tarafından yapılması gereken işlemlerdir.

Multi-Touch sorunu nedir?

Multi-Touch sorunu dediğimiz arıza cihazın darbeye maruz kalması sonucunda anakart üzerindeki entegrenin hasar görmesidir. Bu durumda dokunmatik çalışmaz ve ekranda titreme meydana gelir. iPhone 6 Plus modellerinde kasa daha büyük olduğu için yamulmaya elverişlidir. Bu nedenle bu arıza en çok Plus modellerinde yaşanır.

Onarım programı

Apple bu sorunu kabul ederek bir onarım programı başlatmıştır. Kasa yapısı itibariyle yamulmaya en çok müsait olan 6 Plus cihazları 629TL karşılığı değiştirmektedir. Ama değiştirdiği cihazda arızanın tekrar edeceğini garanti etmemektedir. Yani 629TL verip aldığınız cihaz tekrar aynı arızayı yapabilir ve tekrar aynı ödemeyi yapabilirsiniz. Bu program sadece iPhone 6 Plus modelini kapsamaktadır.

Aşağıda izlediğiniz videodaki cihazlar Multi-Touch arızası ile servise alınmıştır. Dokunmatik entegre değişimi yapılarak sorun çözülmüştür.

iPhone dokunmatik entegre değişimi

Yaptığımız tespitler sonucu arızanın anakarttan kaynaklandığına emin oluruz. iPhone modellerinde dokunmatik özelliğini yöneten parça olan entegrenin mikroskop altında tekrar kontrolünü sağlarız. Teknisyen değişime karar verirse entegre değişimi yapılır ve cihaz kontrole alınır. Kontollerin ardından bir sorun görülmez ise işlem başarıyla tamamlanır ve müşteriye bilgi verilir.

iPhone’unuzu, iPhone teknisyeni olmayan kişilere emanet etmeyin! Unutmayın bilinçsiz kurcalanmış bir iPhone daha büyük sorunlar yaratabilir. Bilinçsiz kurcalanmış cihazlar için yukarıda belirtilen arızaların tamir şartları değişiklik gösterebilir.

iPhone X, 8 Plus, 8, 7 Plus, 7, 6S Plus, 6s, 6 Plus ve 6 modelleri için bu arızanın tamiri yapılabilmektedir.

Sorunuz olursa aşağıya yorum olarak yazın en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Yaptığımız işler için instagram/fotoparca sayfasını ziyaret ediniz.