FotoParca.com

iPhone Servis

iPhone 7 Home Butonu Değişimi Neden Yapılamıyor?

Yazılma tarihi yazan Kategori iPhone 4 Yorum

iPhone 7 ve 7 Plus Home butonu bozulduğunda farklı bir buton ile değiştirilemiyor. Home butonu kırıldığında veya çalışmadığında garantiniz var ise Apple Genius Bar a gitmek zorundasınız. Garantiniz yok ise çalışmayan bir home butonu ile baş başa kalırsınız.

Parmak izi okuma özelliği ile 2013 yılında iPhone 5s çıktığında tanışmıştık. Home buton üzerindeki parmak izi okuma anakarta entegre olduğu için home botun değiştikten sonra parmak izi özelliği çalışmıyor ancak tıklama özelliği çalışıyordu.

iPhone 7 ve 7 Plus modellerinde bu özellik bir adım daha ileri taşınmış gibi görünüyor. Butonun değiştirilmesi veya kablosunun hasar görmesi durumunda düğme tamamen işlevsiz hale geliyor. Asistive Touch özelliğini kullanabilirsiniz ancak işe yaramaz bir home butonunuz olur.

iPhone 7 yi farklı kılan özellik nedir?

iPhone 7 yi Türkiye’de ilk söktüğümüzde home butonun çıkarılabilir olduğuna sevinmiştik yani bozuk olan bir düğmeyi diğer modellerde olduğu gibi değiştirebileceğimizi düşündük. Ancak ilerleyen zamanlarda karşılaştığımız arızalarda maalesef buton değişimi yapılamadığını öğrendik.

Şirket iPhone’un belirli parçalarının değiştirilmesini engellemek için yazılım kilitleri kullanıyor. Özellikle iPhone 7 ve 7 Plus home tuşu özel servisler tarafından değiştirilemiyor. Bu durum, gelecekte Apple ürünlerinin tamir edilebilirliği ve tamir endüstrisinin geleceği hakkında soruları ortaya çıkarır.

Apple daha önce Hata 53 kodu ile home butonu değişimini engellemek istemiş ancak aldığı yoğun şikayet üzerine bir güncelleme yayınlayarak bu sorunu çözmek zorunda kalmıştı.

Bunun bir faydası var; iPhone 7’yi sağlam bir home butonla donatarak düğmeyi daha dayanıklı hale getirmek istenmiş olabilir. Önceki modellerde karşılaştığımız gibi ezilme ve yıpranma daha zor olacak. Ancak butonun  basma ve parmak izi okuma özellikleri yazılımla kontrol edildiği için anakarta entegre durumdadır.

Elbette bu yazılım kilidi Apple dışında bir teknik serviste tamir yapılmasını engellemek için yapılmış olabilir. Güvenlik açısından bakıldığında mantıklı görünüyor. Ancak garantisiz kullanıcılara ve özel servisleri zor duruma sormaktan başka bir şey değildir.

Home butonu bozulduysa ne yapılacak

Bir darbe sonucu home buton bozuldu ise bu size biraz pahalıya mal olabilir. Türkiye’de Apple servisi sadece home butonu değiştirmiyor, komple ekranı değiştiriyor. Ekran değişim fiyatları ise; 7 için 530 TL, 7 Plus 610 TL dir. Ayrıca kasada ezik olmaması gerekiyor.

Servisimizde yapılan ekran değişimlerinde home butonu çalışıyor

Güzel haberlerde var, iPhone 7 ve 7 Plus home butonu sökülebilir yani ekran değişimlerinde home butonu yeni ekrana aktarılabiliyor.

Servisimizde yapılan ekran ve ön cam değişim işlemlerinde orijinal home butonu yeni ekrana aktarıldığı için çalışmama gibi bir durum söz konusu değildir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya puan ver)

4 yorum “iPhone 7 Home Butonu Değişimi Neden Yapılamıyor?”

 1. FotoParca dedi ki:

  Burhan Bey öncelikle ayarları sıfırlayın veya yazılım güncellemesi yapın. Normal titreşim çalışıyor mu kontrol edin. Daha önce tamir gördü mü? Sıvı teması aldı mı? Bunları göz önüne alarak sorun çözülmeye çalışılır.

 2. Burhan dedi ki:

  İphone 7 home tuşu parmak izi okuma işlevini yerine getiriyor ancak home tuşuna basıldığında basma hissini veren titreşim çalışmıyor arıza neden kaynaklı olabilir yardım

 3. FotoParca dedi ki:

  Metehan Bey yazımızda da belirttiğimiz gibi iPhone 7 ler için şimdilik home buton değişimi yapılamıyor, yapılsa dahi home butonu çalışmıyor. iPhone 7 modellerde home tuşu anakarta entegre üretilmiştir. Bu nedenle yardımcı olamıyoruz.

 4. Metehan Damyan dedi ki:

  Merhabalar.Konudan anlayacağınız gibi benim bir iphone 7 cihazım var kısa zaman önce home tuşu bozuldu ve değişim kararı aldım.sizin gibi özel bir tamir firmasında yaptırdım fakat yetkili adam bana entegresine kadar değiştirdiğini fakat çalışmadığını söylüyor.Sizin yapabileceğiniz birşey varmi merak ettim.Bilgilendirirseniz hafta sonu cihazımı getirmeyi düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AYRILMADAN ÖNCE

YAPTIĞIMIZ İŞLERİ GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

instagram hesabımızı inceleyiniz.
@fotoparca (instagram)
close-link