X
  Kategori: iPhone

iPhone 7 Home Butonu Değişimi Neden Yapılamıyor?

iPhone 7 ve 7 Plus Home butonu bozulduğunda farklı bir buton ile değiştirilemiyor. Home butonu kırıldığında veya çalışmadığında garantiniz var ise Apple Genius Bar a gitmek zorundasınız. Garantiniz yok ise çalışmayan bir home butonu ile baş başa kalırsınız.

Parmak izi okuma özelliği ile 2013 yılında iPhone 5s çıktığında tanışmıştık. Home buton üzerindeki parmak izi okuma anakarta entegre olduğu için home buton değiştikten sonra parmak izi özelliği çalışmıyor ancak tıklama özelliği çalışıyordu.

iPhone 7 ve 7 Plus modellerinde bu özellik bir adım daha ileri taşınmış gibi görünüyor. Butonun değiştirilmesi veya kablosunun hasar görmesi durumunda düğme tamamen işlevsiz hale geliyor. Asistive Touch özelliğini kullanabilirsiniz ancak işe yaramaz bir home butonunuz olur.

iPhone 7 yi farklı kılan özellik nedir?

iPhone 7 yi Türkiye’de ilk söktüğümüzde home butonun çıkarılabilir olduğuna sevinmiştik yani bozuk olan bir düğmeyi diğer modellerde olduğu gibi değiştirebileceğimizi düşündük. Ancak ilerleyen zamanlarda karşılaştığımız arızalarda maalesef buton değişimi yapılamadığını öğrendik.

Şirket iPhone’un belirli parçalarının değiştirilmesini engellemek için yazılım kilitleri kullanıyor. Özellikle iPhone 7 ve 7 Plus home tuşu özel servisler tarafından değiştirilemiyor. Bu durum, gelecekte Apple ürünlerinin tamir edilebilirliği ve tamir endüstrisinin geleceği hakkında soruları ortaya çıkarır.

Apple daha önce Hata 53 kodu ile home butonu değişimini engellemek istemiş ancak aldığı yoğun şikayet üzerine bir güncelleme yayınlayarak bu sorunu çözmek zorunda kalmıştı.

Bunun bir faydası var; iPhone 7’yi sağlam bir home butonla donatarak düğmeyi daha dayanıklı hale getirmek istenmiş olabilir. Önceki modellerde karşılaştığımız gibi ezilme ve yıpranma daha zor olacak. Ancak butonun  basma ve parmak izi okuma özellikleri yazılımla kontrol edildiği için anakarta entegre durumdadır.

Elbette bu yazılım kilidi Apple dışında bir teknik serviste tamir yapılmasını engellemek için yapılmış olabilir. Güvenlik açısından bakıldığında mantıklı görünüyor. Ancak garantisiz kullanıcılara ve özel servisleri zor duruma sormaktan başka bir şey değildir.

Home butonu bozulduysa ne yapılacak

Bir darbe sonucu home buton bozuldu ise bu size biraz pahalıya mal olabilir. Türkiye’de Apple servisi sadece home butonu değiştirmiyor, komple ekranı değiştiriyor. Ekran değişim fiyatları ise; 7 için 530 TL, 7 Plus 610 TL dir. Ayrıca kasada ezik olmaması gerekiyor.

Servisimizde yapılan ekran değişimlerinde home butonu çalışıyor

Güzel haberlerde var, iPhone 7 ve 7 Plus home butonu sökülebilir yani ekran değişimlerinde home butonu yeni ekrana aktarılabiliyor.

Servisimizde yapılan ekran ve ön cam değişim işlemlerinde orijinal home butonu yeni ekrana aktarıldığı için çalışmama gibi bir durum söz konusu değildir.

Yorumlar (35)

 • Kendiliğinden düzeldi fakat Önerim suya dayanıklı diye çok mecbur olmadıkça sıvıyla temas ettirmeyin tesadüfün böylesi apple müşteri hizmetleriyle konuşurken bastım home tuşuna düzeldi :)

 • 2 ay önce telefonumun ekranı kırıldı bende bugun ekran değişimi yaptırdım özel firmada, home tusum çalışıyordu vermeden önce ancak ekran değişiminden sonra çalışmamaya başladı sorun değişen ekranın kablosunda diyor telefon şirketi ne yapmalıyım acaba ?

  • Merhaba, eğer home tuşu bölgesindeki bir kırıktan dolayı home tuşu zarar gördüyse arıza yapabilir. Ama home tuşunda bir zarar yok ise ekran değişiminden sonra, servis home tuşunu değiştirdiyse veya zarar verdiyse çalışmayacaktır.

 • PEKİ ARIZA YENİ EKRANIN KÖTÜ OLDUĞUNDAN DOLAYIMIDIR YOKSA SERVİS HATASIMIDIR SİZCE ?

  • Home tuşunun ekranla alakası yoktur, ekran değişiminde yeni ekrana aktarılması gerekir. Kontrol etmeden bir şey söylemek yanlış olur ama teknisyen hatasına benziyor.

 • Merhaba İyi çalışmalar.
  İphone 7 cihazımın ekranı kırıldı özel serviste ekran değişti değişim sonrasında home tuşu çalışmadı. Çalışmamanın sebebi ekranın orijinal olup omaması ile alakalı olabilimi? Problemin çözümü varmı ve ücreti halkımda mail ile bilgi alabilirmiyim.

  • Tunç Bey ekran değişimlerinde home butonu ekrana aktarılır, eğer servis home butonuna zarar verdiyse veya değiştirdiyse çalışmayacaktır.

 • Merhabalar ıphone 7 alıcam arkadaşımdan telefonun ;
  LCD Erkan değişicek
  Ön kamera filmi değişecek
  Bide home tuşu var ama nasıl söyliyeyim home aparatının basılan tuşu yok parmak izini okuyuşumuz tuş yok düşmüş bunların hepsi ne kadara patlar acil yardım edin lütfen parmak izinin çalışmama durumu var mı acaba ?

  • Veysel home tuşu önemlidir çünkü bu çalışmaz ise cihaz kurulum aşamasında kalır. Bunun için bir kontrol edip ona göre detaylandırsak daha sağlıklı olacaktır.

 • Merhaba yurtdışından iphone 7 alacam ancak hometuşu calişmadıgını soyledi ve ararken sadece höparlörden konusabilecegimi soyledi. Bunlar tamir edilebilir mi edilebilir ise kaça mal olur. Hometuşu yerine başka bir işlev yani ekrana bi daire cikip ordan yönlendirdigini soyluyor. ama ben hometuşunu kullanmak istiyorum Cevabınız için şimdiden teşekkurler.

  • Muhammet Bey home tuşu önemlidir, güncelleme geldiğinde veya kurulum yapmak istediğinizde cihazı kurulum aşamasından çıkaramazsınız. Bu nedenle almanızı tavsiye etmem.

 • Merhaba
  İphone telefonun home tuşu maalesef yırtıldığı yanlış teknik servise götürdüğümüz için oldu.Biz bilgileri kurtardık falan ama home tuşu devre dışı ve kapanırsa açılmayacak home tuşu olmadığı için yeni bir home tuşu takarsak parmak izi nasıl olur ve ya çalışırmı bu konu hakkında bilgi alabilirmiyim

  teşekkürler

  • Emrah merhaba home tuşu koptuysa parmak izi tamiri maalesef mümkün olmuyor. Yapılacak bir şey yoktur.

  • Nedim Bey kırılma garanti kapsamına girmez bu nedenle Apple yardımcı olmaz. Ücretli işlem yapabilir.

 • Merhaba,
  iPhone 7 Plus kullanıyorum. Geçen gün sim kart yuvasına direkt olarak sim kartı taktım yanlışlıkla. Ara aparatı kullanmadım dalgınlıkla. Özel servise götürdüm çıkartmak için fakat bu defa home tuşu çalışmadı.
  1- sim kart yuvası ile home tuşunun herhangi bir elektronik devre yakınlığı var mı ?
  2- kendiliğinden düzelir dendi ? Düzelir mi ? Yapacak Anakart arızası veya işlemci arızası olsa assistiveTouch otomatik çıkar ve home tuşunun yakınına yerleşir dediler doğru mudur ?