FotoParca.com

iPhone Servis

iPhone Karşıya Ses Gitmiyor Arızası ve Mikrofon Değişimi

Yazılma tarihi yazan Kategori iPhone 89 Yorum

Görüşme yaparken karşı taraf sesin az geldiğini veya gelmediğini mi söylüyor? Mikrofonu kontrol ettiniz mi? 

iPhone mikrofon çalışmıyor

Görüşme esnasında karşı taraf sesinizin çok az geldiğini veya bozuk geldiğini söyleyebilir, görüşmeleriniz yarım kalır. Müşterilerimiz servisimize ulaştıklarında aşağıdaki arızalardan bahsediyorlar;

 • iPhone karşıya sesim gitmiyor.
 • Görüşme yaparken karşı tarafa ses az gidiyor.
 • iPhone karşı tarafa sesim çok az gidiyor.
 • iPhone ses gitmeme sorunu
 • Telefonumdaki aramalarda karşı tarafa sesim çok az gidiyor.
 • iPhone aramalarda karşıya ses boğuk gidiyor.
 • Kulaklıkla konuşunca sesim gidiyor ama ahizeden gitmiyor.

iPhone mikrofon

Servise getirmeden sorunun çözümü

iPhone’u servise getirmeden önce bu durumun ayarlardan veya farklı yüklemelerden kaynaklandığını düşünerek çeşitli kontroller yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz. Çözüm alana kadar sırasıyla bu işlemleri uygulayabilirsiniz;

 1. Telefonunuzu açıp kapayın tekrar kontrol edin.
 2. Mikrofonu kapatan kılıf vb. bir aksesuar kullanıyorsanız bunu kontrol edin.
 3. Ayarlardan sıfırlama yapın.
 4. Güncellemeleri kontrol edin ve en son sürümü yükleyin.
 5. Fabrika ayarlarına geri dönün.

Bu işlemler sonrasında sorun çözülmedi ise cihazın servise alınması gereklidir!

iPhone mikrofon değişimi

Mikrofondan kaynaklandığından nasıl emin oluruz?

Böyle bir arıza ile karşılaştığımızda öncelikle arızanın mikrofondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol ederiz. Bunun için görüşme haricinde bir ses kaydı yaparak mikrofonu kontrol ederiz. Eğer farklı programlarda ses kaydı yapamıyor veya bozuk yapıyorsa arızanın mikrofondan kaynaklandığını düşünür ve mikrofon değişimi yaparak bunun kontrolünü sağlarız. 

Arıza mikrofondan kaynaklanıyor ise kulaklık ve diğer mikrofon görevi gören aksesuarlar ile geçici çözüm sağlanabilir.

Ahizede görüşme yaparken sesim gidiyor hoparlörde gitmiyor

FaceTime ve benzeri görüşmelerde sesiniz karşıya gitmiyor ise bu hoparlör mikrofonun arızalı olduğunu gösterir. Hoparlör mikrofonu arka kamera ile birlikte değişmektedir. Bu nedenle iPhone kamera değişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

iPhone mikrofon arızası

iPhone mikrofon değişimi fiyat ve süresi

iPhone mikrofonları şarj soketi ile birliktedir, mikrofon değişimi yapılacaksa şarj soketi de değişir. İşlemden sonra telefonunuzu yenisi gibi kullanmaya devam edersiniz. Yapılan işlemler garantili olup uzman teknisyen tarafından yapılmaktadır.

Şarj soketi ve mikrofon değişimi fiyatları için iPhone tamir kategorisini inceleyebilirsiniz. Şarj soketi ve mikrofon değişimi hakkında ayrıntılı bilgi için, iPhone şarj olmuyor arızası ve şarj soketi değişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

iPhone 7, 7 Plus, 6s Plus, 6s, 6 Plus, 6, SE,  5c, 5s, 5G, 4S, 4G modelleri için mikrofon değişimi yapılmaktadır.

Karşıya ses gitmeme durumu çözülmedi mi?

iPhone’larda sesin karşıya sağlıklı gitmemesi genellikle mikrofon arızalarında görülmektedir ancak bir o kadarda anakart arızaları bu duruma neden olmaktadır. iPhone belirli modellerde bu durum sıkça görülmektedir. Hoparlörde görüşme yaparken düzelme, ara sıra bu arızayı yapıp ara sıra yapmama gibi tutarsız durumlarda genellikle anakart ve entegre arızaları görülmektedir. Anakart arızalarında tamir şansı zayıftır. 

iPhone teknisyeni değilseniz telefonunuzu açmaya çalışmayın, mikrofon ve diğer girişlere müdahale etmeyin. Bilinçsiz yapılan işlemler cihazı tamir edilemez duruma getirebilir.

Bize ulaşmak için İletişim‘e tıklayın, kargo ile iPhone gönderimleri için Destek‘e tıklayın.

Ekranı Kırık iPhone

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 yıldız verildi, ortalama: 4,50 / 5)

89 yorum “iPhone Karşıya Ses Gitmiyor Arızası ve Mikrofon Değişimi”

 1. Minemine dedi ki:

  İphone 7 im var kulaklık mikrofonunda sorun var whatsapp siri sesli notta calışmıyor ama facetime yada rehberden birini aradığımda sesim gidiyor bunun nedeni nedir ki kulaklık mikrofonu mu bozuk ?

 2. BURAK dedi ki:

  ıphone 6 plus kullanıyorum ses karşıya boğuk gidiyor bazende karşı taraf teli ilk açtığında kendi sesinin kendine geldiğini söylüyor alo dedğin de alo duyuyormuş kendi sesinden anakart mıdır mikrofon sorunu mu?

 3. ismail yetiş dedi ki:

  4s kullanıyorum durup dururken arama geldiğinde ne ses geliyor nede karşıya sesim gidiyor. Telefono belirli zaman kapatıp açtığımda düzeliyor , birkaç gün sonra aynı arıza. Anlamadım sorun ne olabilir ?

 4. fatih dedi ki:

  Aynen sizin söylediğiniz gibi Iphone 5 telefonumda karşı tarafa sesim bazen çok iyi bazen de boğuk veya bir akvaryum içerisinden konuşur gibi gidiyor.Format atmak ile bu düzelebilir mi ana kart üzerinde arıza var ise güç olsa da nasıl düzeltilebileceğini yazabilir misiniz

 5. Tahsin dedi ki:

  İ phone 5s im var telefon kamerası ile video çektiğimde görüntü var ses yok cızırtılı garip bir ses var ama snapchat te falan video çekince ses gayet normal ne yapmam lazım

 6. alper dedi ki:

  iyi günler 6s plus ses karşıya boğuk gidiyor ama format attığımda düzeliyor galiba kulaklık takıp çıkarttıktan sonra yine boğuk geliyor sebebi ne acaba

 7. Yaşar Cezayirli dedi ki:

  iphone 7 sahibiyim bir defa konuşurken handsfree ye alınca karşı taraf beni iyi duymadığı söylüyor mecburen tekrar kulagıma almak zorunda kalıyorum 2. si araba da çağrı gelince herdefasında neden araba hopeörlerine elle yöneltmek zorundayım?

 8. cebrail dedi ki:

  ıphone 4s kullanıyorum video kaydı yaptığımda görüntü var fakat ses yok sebebi nedir ??
  yardımcı olursanız sevinirim.

 9. merve dedi ki:

  4s kullanıyorum durup dururken arama geldiğinde ne ses geliyor nede karşıya sesim gidiyor anlamadım sorun ne olabilir ?

 10. FotoParca dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, sorularınıza aynı gün cevap verilmektedir. Bu bölüme yazabilirsiniz.

 11. büşra dedi ki:

  İphone 5 var karsi tarafin sesi gelmiyor ve benim sesim karsi tarafa gitmiyor bunu cozumu ne

 12. rifat külahlı dedi ki:

  iphone 5 sahibiyim, cihazımda hücresel internet hızı çok yavaş, aynı marka cihaz aynı operatör olan bir başka cihaz ile yanyana speedtest yaptırdığımızda diğerine göre çok yavaş internet hızım var. bu arıza neden kaynaklanmaktadır ? tamir olur mu ?

 13. rifat külahlı dedi ki:

  iphone 5 cihazım var fakat aynı model ve aynı operatör cihaz ile hücresel açık iken speedtest internet hız testi yaptığımızda benim hızım 2 mbps iken, diğerinin hızı 32 mbps çıkıyor. hatları değiştirdiğimizde tam tersi veriler alınıyor, yani sorun cihazımda. ayrıca çekim şiddeti aynı operatör 1 kademe iken diğerinde 3 kademe oluyor. antenden kaynaklı sorun olabilir mi ? söz konusu arıza neden kaynaklanmaktadır, tamir edilir mi, tamir ücreti ne kadar tutar ? iyi çalışmalar

 14. ayhan dedi ki:

  merhaba iphon 4s yere düşünce karşıya arama yapınca ses gitmiyor hoporlerden açınca gidiyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir