FotoParca.com

iPhone Servis

iPhone Karşıya Ses Gitmiyor Arızası ve Mikrofon Değişimi

Yazılma tarihi yazan Kategori iPhone 103 Yorum

Görüşme yaparken karşı taraf sesin az geldiğini veya gelmediğini mi söylüyor? Mikrofonu kontrol ettiniz mi? 

iPhone mikrofon çalışmıyor

Görüşme esnasında karşı taraf sesinizin çok az geldiğini veya bozuk geldiğini söyleyebilir, görüşmeleriniz yarım kalır. Müşterilerimiz servisimize ulaştıklarında aşağıdaki arızalardan bahsediyorlar;

 • iPhone karşıya sesim gitmiyor.
 • Görüşme yaparken karşı tarafa ses az gidiyor.
 • iPhone karşı tarafa sesim çok az gidiyor.
 • iPhone ses gitmeme sorunu
 • Telefonumdaki aramalarda karşı tarafa sesim çok az gidiyor.
 • iPhone aramalarda karşıya ses boğuk gidiyor.
 • Kulaklıkla konuşunca sesim gidiyor ama ahizeden gitmiyor.

iPhone mikrofon

Servise getirmeden sorunun çözümü

iPhone’u servise getirmeden önce bu durumun ayarlardan veya farklı yüklemelerden kaynaklandığını düşünerek çeşitli kontroller yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz. Çözüm alana kadar sırasıyla bu işlemleri uygulayabilirsiniz;

 1. Telefonunuzu açıp kapayın tekrar kontrol edin.
 2. Mikrofonu kapatan kılıf vb. bir aksesuar kullanıyorsanız bunu kontrol edin.
 3. Ayarlardan sıfırlama yapın.
 4. Güncellemeleri kontrol edin ve en son sürümü yükleyin.
 5. Fabrika ayarlarına geri dönün.

Bu işlemler sonrasında sorun çözülmedi ise cihazın servise alınması gereklidir!

iPhone mikrofon değişimi

Mikrofondan kaynaklandığından nasıl emin oluruz?

Böyle bir arıza ile karşılaştığımızda öncelikle arızanın mikrofondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol ederiz. Bunun için görüşme haricinde bir ses kaydı yaparak mikrofonu kontrol ederiz. Eğer farklı programlarda ses kaydı yapamıyor veya bozuk yapıyorsa arızanın mikrofondan kaynaklandığını düşünür ve mikrofon değişimi yaparak bunun kontrolünü sağlarız. 

Arıza mikrofondan kaynaklanıyor ise kulaklık ve diğer mikrofon görevi gören aksesuarlar ile geçici çözüm sağlanabilir.

Ahizede görüşme yaparken sesim gidiyor hoparlörde gitmiyor

FaceTime ve benzeri görüşmelerde sesiniz karşıya gitmiyor ise bu hoparlör mikrofonun arızalı olduğunu gösterir. Hoparlör mikrofonu arka kamera ile birlikte değişmektedir. Bu nedenle iPhone kamera değişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

iPhone mikrofon arızası

iPhone mikrofon değişimi fiyat ve süresi

iPhone mikrofonları şarj soketi ile birliktedir, mikrofon değişimi yapılacaksa şarj soketi de değişir. İşlemden sonra telefonunuzu yenisi gibi kullanmaya devam edersiniz. Yapılan işlemler garantili olup uzman teknisyen tarafından yapılmaktadır.

Şarj soketi ve mikrofon değişimi fiyatları için iPhone tamir kategorisini inceleyebilirsiniz. Şarj soketi ve mikrofon değişimi hakkında ayrıntılı bilgi için, iPhone şarj olmuyor arızası ve şarj soketi değişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

iPhone 7, 7 Plus, 6s Plus, 6s, 6 Plus, 6, SE,  5c, 5s, 5G, 4S, 4G modelleri için mikrofon değişimi yapılmaktadır.

Karşıya ses gitmeme durumu çözülmedi mi?

iPhone’larda sesin karşıya sağlıklı gitmemesi genellikle mikrofon arızalarında görülmektedir ancak bir o kadarda anakart arızaları bu duruma neden olmaktadır. iPhone belirli modellerde bu durum sıkça görülmektedir. Hoparlörde görüşme yaparken düzelme, ara sıra bu arızayı yapıp ara sıra yapmama gibi tutarsız durumlarda genellikle anakart ve entegre arızaları görülmektedir. Anakart arızalarında tamir şansı zayıftır. 

iPhone teknisyeni değilseniz telefonunuzu açmaya çalışmayın, mikrofon ve diğer girişlere müdahale etmeyin. Bilinçsiz yapılan işlemler cihazı tamir edilemez duruma getirebilir.

Bize ulaşmak için İletişim‘e tıklayın, kargo ile iPhone gönderimleri için Destek‘e tıklayın.

Ekranı Kırık iPhone

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 yıldız verildi, ortalama: 4,50 / 5)

103 yorum “iPhone Karşıya Ses Gitmiyor Arızası ve Mikrofon Değişimi”

 1. Şükrü Taşdemir dedi ki:

  merhaba,
  İphone 7 kullanıyorum, henüz bir hafta oldu alalı. Whatsapp sesi konuşma, videolu konuşmada sesim gidiyor. Normal aramalarda konuşurken sesim gitmiyor fakat hoperlörden konuştuğumda ve kulaklıkla konuştuğumda ses gidiyor. Ses sorunu nedir acaba ve nasıl çözülebilir?
  Garanti dahilinde midir? tamir süresi kaç gün sürmektedir
  teşekkürederim

 2. Sibel dedi ki:

  Merhaba ıphon 7 m var Yen’i aldım sadece aramalarda ses karşıya gitmiyor hoparlörden çok az gidiyor ,diğer uygulamalarda snap ,watshap ,kamera kayıtları hepsi normal ses var gidiyorda sadece gelen giden aramalarda ses gitmiyor geliyor ama. Yardımcı olursanız sevinirim

 3. FotoParca dedi ki:

  Tüm sorulara aynı gün cevap verilmiştir, sorusu olan arkadaşlar buraya yazabilir.

 4. Kemal gülmez dedi ki:

  Siri çalışmıyor sesi algılamıyor. Ön kameradan kayıt almaya çalışıyorum ses kaydı almıyor. Arka kamera ile video aldığımda seste de videoda da sıkıntı yok. Sıkıntı neyden kaynaklanıyor olabilir. Tamir gerektiriyorsa ücretlendirme nedir ve ne kadar sürede tekrar telefonumu kullanabilirim?

 5. hilal dedi ki:

  merhaba 6s kullanıyorum birisi beni aradığında açıyorum ne karşıdakinin sesi geliyor ne benim sesim gidiyor ama ikinci aramada düzeliyor aynı durum whatsapp da da başıma geliyor sizce nedeni nedir?

 6. Bekir dedi ki:

  İ phone 6 kullaniyorum hoparlerden konusurken bi sikinti yok ama normal konusurken karsi taraf sesimi duymuyor neden olabilir tesekkur ederim…

 7. dilara dedi ki:

  merhaba,
  iphone 6 kullanıyorum. Whatsapp sesi konuşma videolu konuşmada sesim gidiyor. Normal aramalarda konuşurken sesim gitmiyor fakat hoperlörden konuştuğumda ve kulaklıkla konuştuğumda ses gidiyor. se kaydı da yapabiliyorum. Son güncellemeyi de yaptım fakat hala aynı sorunu yaşıyorum.Nedeni nedir acaba ve nasıl çözülebilir?

 8. Yaver dedi ki:

  Siri çalışmıyor her neyaptıysam ses almıyor normal Gsm üzerinden konuştuğum zaman sorun yok hoparlörde fakat internet üzerinden konuştuğum zaman karşıya ses gitmiyor onunki geliyor

 9. Emine dedi ki:

  Iphone 5 kullanıyorum video ve aramalarda ses gelmiyor bnm sesim karşıya gidiyor ben ses alamıyorum telefonun zil sesi var ancak YouTube ve diğer videolarda watsapta ses çıkmıyor sesim karşıya gidiyor konuşurken bana ses gelmior yardımcı olurmusunuz

 10. Diren dedi ki:

  Ipone 4 kullanıyorum, whatsapp dan konuşma yapabiliyorum fakat normal aramalarda mikrofonum çalışmıyor, anakart sorunumudur?

 11. KENAN dedi ki:

  İPHONE 6 TELEFONUM VAR 3 TANE MIKROFON 3 DE CALISMIYOR ÜCRETİNİ ÖĞRENEBİLİRMİYİM
  DEĞİŞMESİ LAZIM SADECE FIYAT SOLERMISINIZ

 12. FotoParca dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar,

  Sorularınıza aynı gün cevap verilmiştir, sorusu olan buraya yazabilir. İlginize teşekkürler.

 13. Seda dedi ki:

  Merhaba iPhone 5 var bende normal görüşmede ses gidiyor hatta Snapchat ön kamerada falan da gidiyor ama görüntülü sohbette WhatsApp ses kaydı falan gitmiyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir