FotoParca.com

iPhone Servis

iPhone Home Tuşu Çalışmıyor Sorunu ve Tamiri

Yazılma tarihi yazan Kategori iPhone 58 Yorum

iPhone’da bir süre sonra Home tuşu sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorun canınızı sıkabilir, tamir etmeden çözümü mümkün olabileceği gibi tamir ihtiyacınıza hemen çözüm sunabiliriz.

Ana Ekran (Home) tuşu: Menü ve bir çok özelliği görebilmemiz için iPhone ön tarafında bulunan tek tuştur.

iPhone Ana ekran Home tuşu

Ana ekran tuşu iPhone’da en çok sorun yaratan bir parçadır. Kullanıcıların parmağımızın altındaki bir tuş olması bu durumla sık karşılaşmamız anlamına gelebilir. iPhone tüm modellerde düzenli olarak bozulur, tamir ihtiyacı duyar. Bu durum sinir bozucu bir hal alabilir. 

iPhone 6 Plus home tuşu değişimi

Home tuşu tamirini yaptırmak için servisimize ulaşan müşterilerimizin sorunları şu şekilde olmaktadır;

 • iPhone Home butonu basmıyor.
 • iPhone Voice Control kendiliğinden açılıyor kapanmıyor.
 • Home tuşu basılı kalıyor.
 • iPhone Home buton arıza yapıyor.
 • Home tuşu ara sıra çalışıyor ara sıra çalışmıyor.
 • iPhone Home tuşu içine çöktü.
 • Ana ekran tuşu tuşu sorunlu basmıyor.
 • Home tuşu bazen çalışmıyor.
 • iPhone menü tuşu çalışmıyor.
 • Home tuşu herhangi bir darbe, düşme, ezilme olmadan aniden bozuldu.

iPhone home tuşu değişimi

Home tuşu değişimi sonrası parmak izi okuyucu çalışır mı?

iPhone 5s, 6, 6s ve 7 modellerinde home tuşu değişir ise parmak izi okuyucusu çalışmayacaktır. Bunun sebebi her cihazın home butonunda bulunan kendine özel elektronik devredir. Orijinal de olsa yan sanayide olsa kendi home butonu değil ise kesinlikle çalışmaz.

iPhone Home tuşu neden bozulur?

Home tuşu kullanıma bağlı olarak uzun zaman sonra veya kısa süreler içinde bozulabilir. Tuşun bozulmasının bir çok sebebi vardır, bunlar tamir gerektirebileceği gibi toz veya kirin temizlenmesi sonucu düzelebilir.

 • Yağmurlu havada telefonunuzu kullanmanız durumunda Home butonun yanlarından yağmur suyu girebilir bu tuşun arıza yapmasına hatta ilerde daha büyük sorunlar çıkarmasına neden olur.
 • Tozlu ortamlarda telefon kullanmanız zaman içerisinde Home tuşunun toz almasına neden olur. Sert basması veya basılı kalması bu yüzden olabilir. (Parmağınızla tuşa tıklatarak vurmak geçici bir çözüm olabilir.)
 • Cebinizde veya çantanızda kılıfsız kullanmanız sonucu tozların içine girmesi tuşu çalışmaz duruma getirebilir. Özellikle bayan müşterilerimizin telefonu çantada taşıması buna bir örnektir. Çantanın dibinde biriken toz parçaları tuşu çalışmaz duruma getirebilir.
 • Düşme veya darbe sonucu tuş zarar görebilir, tamamen çalışmaz duruma gelebilir.
 • Sert basma veya çocuk tarafından ısırılma sonucu tuş içine çökebilir.
 • Bilinçsiz tamir etme sonucu tuş bağlantıları hasar görerek tuşun işlevini yitirmesine neden olabilir.

iPhone ana ekran tuşu tamiri

iPhone Home tuşu değişimi tamiri

iPhone servisimizde arıza yapan tuşun tamiri veya değişimi yapılmaktadır. Tuş fleksi değişimi, buton değişimi, buton temizliği en sık yaptığımız tamir işlemleridir. iPhone 7, 7 Plus, 6s Plus, 6s, 6 plus, 6, SE, 5c, 5s, 5G, 4s, 4G modelleri için aynı gün tamir hizmeti vermekteyiz. 

iPhone home tuşu tamiri

Tamir sonrası telefonu eskisi gibi kullanmaya devam edersiniz, yapılan işlemler ve değiştirilen parçalar garantilidir.

iPhone Home Tuşu değişim fiyatları

Home tuşu değişim ve tamir fiyatları için iPhone tamir fiyatları linkine tıklayın ve açılan sayfadan modeli seçerek tamir fiyatlarını görebilirsiniz.

Home tuşu bozulursa geçici bir çözüm!

Home tuşu çalışmıyor ve bu servise gelmek için ilerki bir zaman için plan yapıyorsanız, geçici olarak AssistiveTouch özeliğini kullanarak Home tuşun ekrandan tıklanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için sırasıyla;

 1. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik
 2. AssistiveTouch’ı etkinleştirin.
 3. Ekranda AssistiveTouch kısayol simgesini göreceksiniz.
 4. Ana ekran işareti Home tuşunun görevini yapmaktadır. 

Diğer iPhone tamir işleri için iPhone servis sayfasını, bize ulaşmak için İletişim sayfasını, kargo ile telefon göndermek için Destek sayfasını tamir fiyatları için iPhone tamir fiyatları sayfasını inceleyebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (13 yıldız verildi, ortalama: 4,46 / 5)

58 yorum “iPhone Home Tuşu Çalışmıyor Sorunu ve Tamiri”

 1. Cihan dedi ki:

  İphone 6 touch id etkinleştirilemiyor hatası veriyor problemin çözümü nedir ?

 2. haydar gok dedi ki:

  merhaba 5s batarya değişimi yaptım telefon çalışıyor home tuşu çalışıyor fakat açılışta touch id etkinleştirilemedi yazıyor ayarlardan touch açmaya çalıştığımda touch ıd ayarlaması tamamlanamadı lütfen geri dönüp tekrar deneyiniz yazıyor fabrika ayarlarına döndüğümde sorun çözülürmü ?

 3. haydar gök dedi ki:

  merhaba 5s batarya değişimi yaptım telefon çalışıyor home tuşu çalışıyor fakat açılışta touch id etkinleştirilemedi yazıyor ayarlardan touch açmaya çalıştığımda touch ıd ayarlaması tamamlanamadı lütfen geri dönüp tekrar deneyiniz yazıyor fabrika ayarlarına döndüğümde sorun çözülürmü ?

 4. FotoParca dedi ki:

  Merhaba,
  Sorularınıza cevap verilmiştir.

 5. Özge dedi ki:

  Iphone 6 kullanıyorum yazılım güncellemesi yapıldıktan sonra sistemsel hatalar almaya başladım. Bu böyle 2 ay sürdü ve bu son 3 gün içerisinde home tuşum önce kısmi olarak çalışmaya başlayıp parmak okuyucuda hata vermezken daha sonrasında home tulu tamamen kullanılmaz hale geldi ama parmak okuyucuda yine bi sıkıntı yoktu. Ama bu gün birden bire touch ıd etkinleştirilemiyor uyarısı aldım. Sizce bu sorun sistemsel midir?

 6. Enes dedi ki:

  Merhaba
  iPhone 4s telefonumun WiFi açılmıyor tamiri olur mu

 7. Emre Yerli dedi ki:

  Merhaba;
  Iphone 5S telefonuma su kaçtı, birdaha açılmadı, söküp içine bakmaya çalıştım ama sökmesi zor olunca bıraktım kuruttum, pirinç içine saldım . Ekran sağlam görünüyor, şarz et yazısı çıkıyor, bir ara komple açıldı, sonra tekrar açılmadı. Açıldığı esnada home tuşu hiç bir şekilde çalışmadı. Şimdi yine telefon atıl vaziyette bekliyor.
  Bu telefon tamir olur mu?

 8. FotoParca dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar,

  Sorularınıza aynı gün cevap verilmiştir, sorusu olan buraya yazabilir. İlginize teşekkürler.

 9. demet dedi ki:

  merhaba ıphone 6 suya düştü ve home tuşu önce çalışıyordu bir sonraki gün çalışmadı parmak izi okuyor fakat pirince tekar koysam düzelir mi ?

 10. Deniz dedi ki:

  iPhone 6 cihazımın sadece parmak izi etkinleştirilemiyor diyo tuşda hiçbir bozukluk yok sebebi nedir acaba

 11. Deniz dedi ki:

  Merhaba cihazım iPhone 6 ikinci el aldım parmak izi çalışmıyor. Plex lerinde falan kesilme yok ama tuş gayet iyi çalışıyor sadece parmak izi etkinleştirilemiyor diyo. Bunun tamiri varmı.

 12. pars dedi ki:

  bir damla etil alkol damlar üstüne iyice ovala üfleyerek temizle tuş düzelecektir

 13. Gizem dedi ki:

  Merhaba, çok afedersiniz ama bi sorum olacaktı, iphone 5s cihazımı alalı 2 ay olmadı yani çok yen’i. Home tuşu yani orta tulu bazen çalışmıyor bi kaç kere deneyince oluyor. Servise göndersem nasıl bi tepki alırım?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir